Krásná Gabrielle

Ačkoliv byla váženou hraběnkou, do povědomí veřejnosti se zapsala spíše jako nechvalně proslulá milenka francouzské královny Marie Antoinetty

Gabrielle byla královninou oblíbenou společnicí. Díky své kráse však byla žádaná také u mužského pokolení a slavných umělců. Ti ji často vyobrazovali na svá plátna. Jednou z nich byla i malířka Louise Élisabeth Vigée Le Brun.

Gabrielle se narodila do aristokratické rodiny. Jako mladá se provdala za hraběte de Polignac. Navzdory svému postavení, neměli manželé moc peněz a často se zmítali v dluzích. 

To se změnilo s příchodem Gabrielle na versailleský dvůr. Právě zde se pak mladá žena potkala a seznámila s francouzskou královnou. 

Pohoršovala dvůr i poddané

Královnu zaujala především Gabriellina lehkovážná povaha. Ráda se bavila, jedla, pila a tančila. Navíc v davu šla málokdy přehlédnout. Její krása poutala pozornost všech, jež byli kolem.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Přátelství s královnou začalo pozváním na královskou recepci. Krátce poté se Gabrielle na žádost královny přestěhovala do Versailles. Marie Antoinetta chtěla jediné: Mít svou novou oblíbenkyni co nejblíže po svém boku. 

Její touha šla dokonce tak daleko, že souhlasila se zaplacením všech dluhů, které rodina de Polignac měla. 

Gabrielle však kromě královny a krále pohoršovala nejen dvůr, ale i poddané. Uměla s královnou natolik zacházet, že Ludvík XVI. udělil jejímu manželovi titul vévody. Právě to vzbudilo u dvora značnou nevoli. 

Přesto to nijak nenarušilo vše, co mezi královnou a Gabrielle bylo. V kuloárech se šuškalo, že obě ženy jsou milenky. Staly se předmětem pomlouvačných historek a místních tiskovin. Dělaly si legraci, že krása Gabrielle zcela zaslepila královně oči. 

Krásu však této ženě upřít nelze. Vědec nyní oživil tvář údajné milenky Marie Antoinetty a vyšla žena naprosto nádherná. Má modré oči, světlé vlnité vlasy a krásnou alabastrovou pleť. 

Zdroje: cs.wikipedia.org, www.parisology.net, artuk.org