Rekonstrukce tváře 

V počátcích všeho stálo pátrání po původu krajkářství. Právě to má na Vamberecku poměrně rozsáhlou historii. 

Spekuluje se, že za ním stojí hraběnka Magdaléna Grambová. Ta měla toto řemeslo před více než 400 lety do východočeského regionu nejen přivést, ale také mu zajistit potřebný rozvoj. 

V procesu pátrání, jak to tedy s krajkářstvím bylo, se vědci rozhodli zrekonstruovat tvář hraběnky, aby zjistili její skutečnou podobu. 

Zjistit ale skutečnou podobu té či oné osoby z dob dávno minulých není jen tak. „My máme ve vambereckém kostele svatého Prokopa několik mumií, které tam byly umístěné po celá staletí a jedna z nich je přičítána právě Magdaleně Grambové. A samozřejmě nevíme, jestli to je, nebo není ona," uvedl archeolog Bohumír Dragoun

Odborníky tedy čekala poměrně náročná práce. Za pomoci podrobné analýzy DNA a také obsahu stroncia z kostí mumie, museli nejprve zjistit, zda jde skutečně o pozůstatky člověka, který stojí za vamberským krajkářstvím. 

Jakmile se prokázalo, že je vše tak, jak má, mohli odborníci pokračovat dál. A navrátit ženě stojící za příběhem vamberské krajky její skutečnou podobu. 

Odhalení skutečnosti

Magdalena Grambová je tedy ženou, díky které se příběh vamberské krajky začal před stovkami let zpátky v čase psát a stal se dlouholetou tradicí.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Aby vědci mohli navrátit podobu Magdaléně, museli však vyřešit i další komplikace. „Okolo počátků krajky na Vamberecku máme poměrně velkou řadu různých zpráv a nejasných zkazek. Bohužel téměř nic z toho však není podložené pevnými daty. Jsou to záležitosti, které se spíše tradují," uvedl Tomáš Zelenka, další z archeologů pracující na rekonstrukci tváře Magdalény Grambové. 

Archeology tak kromě určení správnosti DNA a obsahu stroncia v kostech mumie, čekalo ještě vleklé rozkrývání a správné datování všech potřebných skutečností. Cílem bylo s jistotou určit, nakolik jsou historicky pravdivé. 

Pak už nic nestálo v cestě pohlédnout Magdaléně Grambové znovu do tváře. Klasická kráska to není „Modré oči, lehce špinavá blondýna. Široké lícní kosti a úzká brada. Má mírný předkus, ale z její tváře vyzařuje zvláštní kouzlo. Z děsivé mumie vyvstal obraz ženy, která se zasloužila o rozvoj regionu, a jistě byla výraznou a charismatickou osobností." dodal jeden z vědců.

Zdroje: tradice.vamberk.cz, www.ptejteseknihovny.cz, de.wikipedia.org