Hrad Houska skrývá tajemství. Brána do pekla děsila už Kelty. Může zde být stále

Hrad Houska je opředen mnoha tajemstvími.

Hrad Houska je opředen mnoha tajemstvími.

Foto: Profimedia

Tajemný hrad Houska má být údajnou branou do pekla, tudíž se řadí k hradům spíše děsivým. Brána do pekla je nyní zavřená, ale když nebyla, vylézaly tudy ven příšery, stvůry a zrůdy, které děsily kolemjdoucí, až se celkově lidé tomuto místu začali vyhýbat. Tvrzení o jámě do pekla pak podporuje i pověst ze 13. století, která říká, že král Otakar II. nabídl milost každému odsouzenému zločinci, který se uvolil nechat do jámy spustit, aby poté řekl, co viděl.

Co chrání hradní kaple na hradě Houska dnes? A jaká je celá legenda? Hrad Houska v Blatcích severně od Prahy je důkazem toho, že lidské poznání je bezbřehé. A zároveň dokazuje sílu pověsí a legend a také teorií, které děsí lidi od pradávna. Hrad Houska dokonce oslovil i básníka Karla Hynka Máchu, který zde údajně prožil skutečně mystickou noc, o níž později napsal v románu Cikáni. Hrad navštívil víckrát a jednou zde prožil noc, která jej zavedla dopředu v čase, do Prahy roku 2000.

Na video o tajemné bráně do pekla se podívejte zde:

Zdroj: Youtube
 

Kdo hrad postavil a proč na skále a bez vody?

Hrad Houska se tyčí nad dírou, která nemá konce, odtud brána do pekla. Šlechtic z rodu Dubých, Otakar II., jak jsme již zmínil, byl sám zvědav, co díra ukrývá. I když se ale některý s odsouzenců chtěl osvobodit a skutečně se nechal do díry spustit, vězňova zkušenost byla vždycky děsivá. Vězni křičeli hrůzou a poté, co byli vytaženi zpět nahoru, vypadli jako o 30 let starší, měli hrůzou bílé vlasy a nemohli mluvit, ale jen šíleně blábolili, takže z nich nikdo nic kloudného nedostal.

Jak ale Otakar vyrozuměl, v jámě byly údajně tajemné bytosti s křídly, pololidi a polostvůry. Proto prý král nad touto jámou nechal postavit hrad, kde nebylo potřeba opevnění. Byl děsivý sám o sobě. (Ve skutečnosti dodnes nevíme, kdo nechal hrad postavit.)

 

Na Housce nebyla ani kuchyně, ani zdroj vody, protože neměl sloužit lidem. Měli zde být chytány ony stvůry a démoni. Pevnost samotnou reprezentovala pouze kaple přímo nad jámou. I přesto ale bylo místo využíváno jako šlechtické sídlo a později rozšířeno. Poté, co se objevilo i tvrzení o tom, že název hradu Houska je odvozen od starého keltského výrazu goska – neboli „brána", začal lákat pozornost turistů a lidí ještě více.

A pak je tu ještě verze, která tvrdí, že Housku nechal vystavit Slavibor Pšovský, otec sv. Ludmily. I on zaregistroval díru, ale kdykoli ji chtěl později nechat zasypat, díra se zase obnovila. Páchla z ní síra a lezly příšery. I proto zde byla vystavena kaple zasvěcená archandělu Michaelovi, aby držel démony pod povrchem.

Nejznámější z chodeb jihlavského podzemí je tajemná Svítivka (ilustrační foto)

Tajemná svítící chodba v Jihlavě: Hitler věřil, že je zde vchod do jiné dimenze

Síra, otrava, nacisté a komunisté

O původu ani názvu hradu tedy není moc známo, i když se jeho poloha skutečně jeví jako nelogická, takže je možné, že zde brána do pekel skutečně je? Nevede sem žádná obchodní stezka, hrad leží na skále, bez přístupu k vodě a všechny budovy, jež by u normálního hradu stály uvnitř, stojí v Housce před branami. Dobýt hrad by proto nebyl problém… Střeží ho tedy něco jiného?  Samotná funkce hradu je dodnes záhadou.

Jediným z mála logických vysvětlení je, že právě díky unikající síře zde lidé skutečně v poblouznění viděli démony a bylo jim zle.

Houska je spojena i s nacisty, protože za protektorátu zde měla bunkry SS, údajně se zde pořádaly jejich pověstné orgie a rituály, což hradu na pověsti příliš nepřidalo. V době komunistické zde měly údajně vzniknout lázně, ale voda, nalezená asi 20 metrů pod povrchem, byla natolik radioaktivní, že bylo nutné vrt ihned ucpat.

Že by bylo pravdivé tvrzení popsané v kronice Václava Hájka z Libočan, které říká, že na místě hradní kaple v roce 878 pukla zem a ze síry vystupovaly ony příšery. No, noc na hradě Houska radši sami neprožívejte!

 

Zdroje:

g.czcs.wikipedia.org/wiki/Houska_(hrad)thelittlehouseofhorrors.comwww.mysteriumtours.com