Miliardář se rozhodl zbudovat tuto kontroverzní stavbu, kterou některé média ani neumějí pojmenovat, na okraji přírodní rezervace. Zámek, či „stavba“ jako by zdánlivě vystupovala z vod Stobnického jezera. Na stavbu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

 

Kontroverze nahoru a dolů

Od zahájení výstavby v roce 2015 se hrad Stobnica zmítá v síti právních sporů, přitahuje zvědavost veřejnosti a rozněcuje debaty o svém účelu a způsobu, jakým si zajistil stavební povolení. Kolosální stavba, zahrnující 15 podlaží, byla předmětem vášnivých spekulací o svém majiteli, přičemž zvěsti kolují kolem zesnulého miliardáře Jana Kulczyka nebo údajného podnikatele a lékaře Pawla N.

Kontroverze se prohloubily, když se objevily otázky o původu financování. Dokonce se objevily domněnky, že při financování této velkolepé středověké vize hrály roli tajemné zahraniční účty.

Sporným bodem se stal účel hradu, který osciloval mezi tvrzením, že se jedná o osobní sídlo, a podezřením, že se promění v luxusní hotel nebo enklávu pro bohaté.

 

Nešťastně zvolené místo

Uprostřed této právní ságy vyvolali ekologičtí aktivisté poplach kvůli blízkosti hradu k chráněné oblasti, v níž se vyskytují vzácné a chráněné druhy ptáků. Střet středověké pevnosti s nedotčeným přírodním prostředím vyvolal vyšetřování oprávněnosti stavebních povolení a dodržování ekologických předpisů.

A po šetření následovaly právní důsledky: Okresní prokuratura v Poznani obvinila šest osob, včetně zástupců investora, architektů a místních úředníků. To vedlo k odvolání zemského hejtmana z funkce a zahájení protikorupčního vyšetřování možného praní špinavých peněz v souvislosti s financováním projektu. V roce 2018 dokonce stavbě hrozila demolice. „Nařídil jsem urychlenou kontrolu procesu vydávání stavebního povolení. Ochrana polské přírody je zásadní záležitostí a všechna řízení týkající se těchto otázek musí být vedena transparentně, bez jakýchkoli pochybností,“ pronesl dle médií v roce 2018 tehdejší ministr životního prostředí. Podle zprávy jednoho z polských deníků se nyní zdá, že „nejpravděpodobnějším scénářem“ je nařízení demolice vzhledem k tomu, že stavba hradu mohla porušit různá ustanovení o ochraně životního prostředí.

 

Osud „hradu“ je stále nejistý

Navzdory právním komplikacím výstavba zámku pokračovala, přičemž hlavní inspektor stavebního dozoru v srpnu 2021 zrušil stavební povolení. Developeři se však neprodleně odvolali a pevnost pokračovala ve své výstavbě, přičemž nedávné fotografie ukazují téměř dokončený exteriér včetně vysoké 90metrové centrální věže.

Jak se příběh vyvíjí, osud hradu Stobnica zůstává nejistý. Zdroje blízké projektu předpokládají dokončení kolem roku 2025, ale stále se šušká o možné demolici pod vedením státu, která je vyvolána spornou polohou hradu na okraji chráněné přírodní rezervace.

 

Slovy odborníka na ochranu životního prostředí: „Případ hradu Stobnica poukazuje na křehkou rovnováhu mezi rozvojem a ochranou přírody. Právní bitvy odrážejí problémy při zajišťování souladu s normami v oblasti životního prostředí, zejména v oblastech, které mají zásadní význam pro zachování biologické rozmanitosti.

Zatímco se odehrává právní drama, středověká pevnost stojí jako symbol vzdoru, který zpochybňuje hranice moderní výstavby v objetí přírodní rezervace.

Zdroje: www.odditycentral.com, www.architekturaibiznes.pl, tvpworld.com