Hrad Veveří: Zlaté sochy v podzemí

Hrad Veveří prý skrývá poklad nevyčíslitelné ceny.

Hrad Veveří prý skrývá poklad nevyčíslitelné ceny.

Foto: STÁTNÍ HRAD VEVEŘÍ

Projděte s námi místa plná tajemství a záhad v Česku i ve světě v unikátním seriálu.

Kdesi v rozsáhlém podzemním labyrintu hluboko pod hradem Veveří kousek od Brna se údajně nachází unikátní poklad. Jde o 12 zlatých soch apoštolů v životní velikosti. Jejich cestu na jih Moravy lemuje síť intrik, které podle pověsti završila dokonce královražda.

Na naše území se sochy nevýslovné ceny dostaly v 11. století spolu s ostatky svatého Vojtěcha a další kořistí, kterou získali bojovníci knížete Břetislava po nájezdu do Polska. Panovník získané poklady nejprve ukryl ve Staré Boleslavi, odtud se pak dostaly do úschovy v klášteře Porta Coelli v Tišnově.

Pověst o podobiznách apoštolů však nedala spát rytířskému řádu Templářům, vládnoucím na Veveří. Když se dozvěděli, že se poslední vládnoucí Přemyslovec Václav III. chystá na tažení proti Polákům, lstí přiměli tišnovskou abatyši, aby králi poklad nabídla na válečné výlohy. Václav III. přijal klíč od tišnovské pokladnice, ale cenný kov si nevyzvedl. Téhož dne, 4. srpna 1306, jej ubodal neznámý vrah.

Přesto se však v Tišnově objevil posel s osudným klíčem a sochy nechal v konvoji vozů odvézt. Plastiky poté zmizely v podzemních chodbách na Veveří. Ovšem v té době se naplnil i čas Templářů. Papež řád rozehnal a jeho předáci skončili na hranici.

Bohatství schované kdesi v podzemí však nedávalo spát ani pozdějším majitelům hradu. Podařilo se jim vykopat kus podzemní chodby mezi kaplí Božího těla a hradním palácem, ale to bylo vše. Cesta do bájného labyrintu zůstává dodnes uzavřena.

(boh)


PŘÍŠTĚ: TAJEMNÝ VOGATISBURG

.

Akční letáky