Kulturní bohatství

Hrady, zámky, zříceniny. To vše lze na území České republiky vidět, navštívit a vrátit se tak na malý okamžik zpátky v čase. 

Většina z hradů a zámků je dnes ve státním vlastnictví a plně přístupná veřejnosti. Majestátní stavby ohromují nejen svým vzhledem, nabízejí také bohatě zdobené interiéry a sbírky uměleckých děl. 

V letních měsících se na mnoha hradech a zámcích pořádají noční prohlídky, středověké turnaje, jarmarky a hudební koncerty. Tyto akce jsou tak jedinečnou příležitostí, jak poznat historii našich předků. 

Nejkrásnější z nich

Hrad Loket je gotickým hradem, ležícím u města Loket nedaleko Karlových Varů. Hrad ze tří stran obklopuje řeka Ohře a je chloubou města a místem tajuplné historie, spojené s legendami o skřítku Štrakakalovi. Všichni, kdo sem zavítají, mohou obdivovat krásný výhled z věže a prozkoumat expozici útrpného práva ve vězeňských kobkách.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Hrad Křivoklát se nachází západně od Prahy. Patří mezi nejstarší královské hrady v České republice. Křivoklát se kdysi využíval jako vězení a hostil celou řau významných osobností. 

Velkou chloubou naší země je bezesporu Pražský hrad nacházející se v samém centru Prahy. Je nejnavštěvovanější historickou památkou v České republice. Návštěvnící zde mohou vidět každodenní střídání hradní stráže. 

Hradu Bezděz se přezdívá "král hradů". Dostanete se k němu po Máchově cestě, krásné procházce dlouhé cca 7 km. Je výjimečný tím, že jde o původní stavbu, která se v nezměněné podobě zachovala dodnes.

Ikonou mezi českými hrady je také hrad Karlštejn, ležící nedaleko Berouna. Karlštejn sloužil jako úložiště královských pokladů a relikvií. Hrad Karlštejn se proslavil díky filmu "Noc na Karlštejně".

Pohádkově vypadající zámek Červená Lhota je jedním z nejkrásnějších zámků v Čechách. Nachází se u Jindřichova Hradce. Každý, kdo sem zavítá, může obdivovat krásu jeho historických interiérů.

Kvíz: Jak dobře znáte české hrady a zámky? Kolik z nich poznáte z fotky?

Zdroje: turistickamapa.cz, www.porovnej24.cz, www.hrady.cz