Nejhlubší propast

Tento přírodní zázrak, označovaný za nejhlubší zatopenou propast na světě a nejhlubší v České republice, mate badatele i vědce svou zdánlivě bezednou propastí.

Hranická propast, která se nachází na pravém břehu řeky Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic, již dlouho poutá pozornost dobrodruhů a badatelů. Legendy si šeptají příběhy o moravských králích, kteří se odvážili do jejích hlubin, zatímco novodobí badatelé stojí před výzvou odhalit její tajemství. 

Navzdory četným pokusům o změření její hloubky propast stále vzdoruje běžným metodám. Poslední ověřené měření zatopené oblasti přineslo ohromujících 519,5 metru a odborníci spekulují, zda by se mohli ponořit ještě hlouběji.

Jejich cílem je vysněných 1 000 metrů. Díky moderních technologiím je tento cíl blíž, než kdykoliv předtím. Přesto si vědci dlouho mysleli, že dosažených téměř 520 metrů je skutečné maximum, které propast nabízí.

„Stalo se nám, že od 519,5 metru jsme měli dojem, že vidíme dno. Když jsme ale sestoupili níž, spatřili jsme další prostory. Ty jsme však již neprozkoumali, robot bohužel přestal fungovat, objevila se další záhada. Netušíme, kam prostory vedou ani co se v nich skrývá” uvedl Michal Guba z české speleologické společnosti Hranického krasu.

Svět plný záhad

Přístup k Hranické propasti nabízí dobrodruhům několik tras, přičemž ta nejkratší začíná od železniční stanice Teplice nad Bečvou. Návštěvníkům se naskýtají úchvatné výhledy na okolní krajinu včetně Hostýna, Kelečského Javorníku a Beskyd. 

Hranická propast, nejhlubší propast na světě!

Zdroj: Youtube

Putování po stezkách vede k romantické zřícenině hradu Svrčov, která cestě dodává nádech historických událostí. Na rozdíl od typických krasových útvarů vděčí Hranický kras za svůj vznik bouřlivým výronům termálních minerálních pramenů z hlubin.

Právě ty vytvářejí krajinu, jaká nemá obdoby. Součástí propasti je Suchá rotunda, jeskyně zdobená úchvatnými krápníkovými útvary včetně fascinujících gejzírových krápníků připomínajících sopečnou činnost.

Pátrání po odhalení tajemství Hranické propasti trvá stovky let. Existenci propasti zdokumentoval na mapě Moravy Jan Amos Komenský, jeden z největších českých myslitelů. Samotný průzkum se pak datuje přibližně od roku 1900.

V průběhu let byly při snaze o poznání jejích hlubin použité různé metody, od olovnic až po dálkově ovládané roboty. V roce 2016 potvrdila česko-polská expedice hloubku 404 metrů, v roce 2022 pak česko-maďarský tým naměřil rekordních 519,5 metru, čímž překonal italskou propast Pozzo del Merro. Tyto pozoruhodné objevy zaznamenal časopis National Geographic a osvětlil tak tento mimořádný fenomén.

Zatímco svět netrpělivě očekává další průzkum, který by se měl uskutečnit velmi brzy, Hranická propast je svědectvím o bezbřehých tajemstvích naší Země. Propast, která se nachází v národní přírodní rezervaci Hůrka, láká dobrodruhy i vědce k odhalení svých tajemných hlubin a nabízí pohled na zázraky, které se skrývají pod našima nohama.

Zdroje: www.denik.cz, www.novinky.cz, cs.wikipedia.org