Prohlédněte si bizarní snímek, který vyfotil Google Earth. 99 % lidí nenapadne, co na fotografii je

Lenka Bělská | 15. 3. 2023

Z výšky vypadá jako precizní výšivka. Oblast v arizonském Tucsonu dosahuje velikosti 1300 fotbalových hřišť. Funguje od roku 1946 a od té doby nepřestává fascinovat jak laickou, tak odbornou veřejnost. Jsou na ní uloženy významné poklady vojenské historie.

To je „The Boneyard“. Největší hřbitov vojenských letadel na světě. Odpočívají na něm stíhačky, bombardéry, vrtulníky a další technika od námořnictva, pobřežní stráže, národní gardy i NASA. Je zde kolem 4400 strojů v hodnotě asi 665 miliard korun.

Moře vyplavilo po sto letech lahev se vzkazem dvanáctileté dívky z Titaniku. Vědci jsou z obsahu zmatení
Magazín

Moře vyplavilo po sto letech lahev se vzkazem dvanáctileté dívky z Titaniku. Vědci jsou z obsahu zmatení

Skládka se nachází u letecké základny Davis-Monthan 355. bojového křídla, v blízkosti města Tuscon. Na starosti ji má Aerospace Maintenance and Regeneration Group (AMARG). Technici se starají nejen o zakonzervování vraků, ale především o jejich opětovné zprovoznění nebo rozebrání na náhradní díly.

Hřbitov letadel USA

Arizonská poušť nebyla k uskladnění vyřazené techniky vybrána náhodně. Zdejší klima je suché, s minimem dešťových srážek. Povětrnostní vlivy tak zpomalují proces koroze. Půda je tvrdá, takže není potřeba asfaltovat silnice a stavět rampy.

Zdroj: Youtube

I přesto mají zaměstnanci AMARG spoustu práce. Každý letoun se před umístěním na hřbitov ošetřuje. Zbaví se provozních kapalin, otvory a spáry se utěsní a náchylné části zabalí do speciálních fólií zabraňující průnik UV záření. 

Důstojník lovil v džungli tygry. Objevil vchod do tajemného 1500 let starého světa plného nádherných věci
Magazín

Důstojník lovil v džungli tygry. Objevil vchod do tajemného 1500 let starého světa plného nádherných věci

Některá letadla technici rozebírají na náhradní díly, další se posílají do muzeí, jiné se prodávají sběratelům. Americké úřady uvádějí, že za posledních 25 let znovu zprovoznili více než pětinu strojů. Slouží například u armády chudších spojenců Spojených států.

Letecká základna

Místo je doslova rájem pro znalce vojenské techniky. Najdete tu bombardéry B-52, vyřazené v 90. letech, stíhačky F-14 Tomcat, F-4 Phantom II, F-16 Fighting Falcon nebo letouny A-10 Thunderbolt. Nejvíce se hřbitov začal plnit po vietnamské a studené válce v důsledku smluv o omezení zbrojení. Spousta B-52, B-1 a F-111 kdysi nesla jaderné zbraně.

Zdroj: Youtube

U základny je otevřeno Pima Air & Space Museum. Turisté si mohou prohlížet technické poklady z autobusu. Uvidí také práci AMARG jednotky, která například obsluhuje „leteckou gilotinu”. Nyní je celý areál dokonale rozpoznatelný v Google Maps na souřadnicích 32.150783912594775, -110.82864785122175.

www.idnes.cz, www.thestar.com, www.zoom.iprima.cz

Tagy Boeing B-52 Stratofortress General Dynamics F-16 Fighting Falcon Google Earth Grumman F-14 Tomcat hřbitov Mapy Google NASA studená válka Tucson USA