To je „The Boneyard“. Největší hřbitov vojenských letadel na světě. Odpočívají na něm stíhačky, bombardéry, vrtulníky a další technika od námořnictva, pobřežní stráže, národní gardy i NASA. Je zde kolem 4400 strojů v hodnotě asi 665 miliard korun.

Skládka se nachází u letecké základny Davis-Monthan 355. bojového křídla, v blízkosti města Tuscon. Na starosti ji má Aerospace Maintenance and Regeneration Group (AMARG). Technici se starají nejen o zakonzervování vraků, ale především o jejich opětovné zprovoznění nebo rozebrání na náhradní díly.

Hřbitov letadel USA

Arizonská poušť nebyla k uskladnění vyřazené techniky vybrána náhodně. Zdejší klima je suché, s minimem dešťových srážek. Povětrnostní vlivy tak zpomalují proces koroze. Půda je tvrdá, takže není potřeba asfaltovat silnice a stavět rampy.

Zdroj: Youtube

I přesto mají zaměstnanci AMARG spoustu práce. Každý letoun se před umístěním na hřbitov ošetřuje. Zbaví se provozních kapalin, otvory a spáry se utěsní a náchylné části zabalí do speciálních fólií zabraňující průnik UV záření. 

Některá letadla technici rozebírají na náhradní díly, další se posílají do muzeí, jiné se prodávají sběratelům. Americké úřady uvádějí, že za posledních 25 let znovu zprovoznili více než pětinu strojů. Slouží například u armády chudších spojenců Spojených států.

Letecká základna

Místo je doslova rájem pro znalce vojenské techniky. Najdete tu bombardéry B-52, vyřazené v 90. letech, stíhačky F-14 Tomcat, F-4 Phantom II, F-16 Fighting Falcon nebo letouny A-10 Thunderbolt. Nejvíce se hřbitov začal plnit po vietnamské a studené válce v důsledku smluv o omezení zbrojení. Spousta B-52, B-1 a F-111 kdysi nesla jaderné zbraně.

Zdroj: Youtube

U základny je otevřeno Pima Air & Space Museum. Turisté si mohou prohlížet technické poklady z autobusu. Uvidí také práci AMARG jednotky, která například obsluhuje „leteckou gilotinu”. Nyní je celý areál dokonale rozpoznatelný v Google Maps na souřadnicích 32.150783912594775, -110.82864785122175.

www.idnes.cz, www.thestar.com, www.zoom.iprima.cz