Vědci objevili hrob záhadné ženy. Ve vlasech měla ukrytý zlatý poklad

Elena Velímská | 8. 9. 2022

Při stavbě nové trasy dálnice A3 do města Oradea (Velký Varadín) v rumunské župě Bihor v Transylvánii práci silničářů vystřídala práce archeologů, kteří zde od března do června 2022 prováděli vykopávky. Odryli hrob zatím neznámé ženy a skrýš s mimořádným pokladem z doby eneolitu, jaký nemá v Evropě obdoby.

Jedinečný nález

Na vykopávkách na silnici do Oradea pracoval tým archeologů z Muzea Ţării Crişurilor (Oradea) a odborníci z dalších institucí, Muzea Ai Crisurilo, Fakulty historie a filosofie Babes-Bolyai a rumunského Institutu archeologie a dějin umění. Archeologický projekt vedl C. Ghemiș, který nález označil za „fenomenální, jaký není nikde jinde ve střední ani východní Evropě.“ Z archeologického a památkového hlediska, jak řekl, to je nejvýznamnější a nejdůležitější objev. Dle historika a ředitele oradeaského muzea G. Moise je jedinečný, protože jde o zlato z doby měděné (eneolitu). Co tedy vědci vykopali?

Nepovedená loupež skončila objevem starověkého hřbitova obětovaných dětí
Cestování

Nepovedená loupež skončila objevem starověkého hřbitova obětovaných dětí

Co skrývala skrýš

Na místě budoucí silnice archeologové vykopali hrob ženy. Ve skrýši u nálezu jejich ostatků byly nalezeny šperky. Je to 169 zlatých prstenů, které žena nosila ve vlasech, dále 800 kostěných korálků a zdobený spirálovitý měděný náramek. Nyní jsou zkoumány v laboratořích. O nálezu informoval rumunský deník Agerpres, pro který hlavní archeolog uvedl, že je nález „… mimořádně bohatý na období doby měděné.“ Archeologové šperky datovali do roku 4 500 př. n. l. Zlaté kroužky si tedy žena vplétala do vlasů před 6 500 lety. Co o ní archeologové zjistili?

Zdroj: Youtube

Bohatá a vysoce postavená

U ostatků v hrobě nebyly nalezeny žádné zbraně. Což od počátku vedlo k domněnce, že to je žena. To se potvrdilo při zkoumání kostry. Ta také ukázala, že žena byla poměrně vysoká a dobře živená. Zuby měla ve velmi dobrém stavu, takže byla vysokého postavení. Šperky pak nasvědčují, že musela být i velmi bohatá. Ostatky byly odeslány do laboratoří v Târgu Mureș v Transylvánii a do Holandska na datování pomocí uhlíku a na testy DNA. Ředitel muzea Moisa uvedl: „Chceme zjistit, k jaké kultuře žena patřila. Také zda byly prsteny vyrobeny ze zlata ze Sedmihradska.“ Muzejníci doufají, že se o ženě dozví co nejvíc.

Kromě vzácného nálezu z doby měděné archeologové na místě vykopali i předměty z neolitu, doby bronzové, z období Říše římské a ze středověku.

Holčička s ptačí lebkou v ústech: Vědci zkouší rozluštit tajemství starého hrobu
Cestování

Holčička s ptačí lebkou v ústech: Vědci zkouší rozluštit tajemství starého hrobu

Zdroje: www.sciencealert.com, interestingengineering.com

Tagy Bihor Evropa muzeum Nizozemsko Oradea Sedmihradsko Východní Evropa