Tajemný vzkaz

Iznik, jakožto světoznámé historické město, kdysi bývalo hlavním městem čtyř civilizací. Nyní se uchází o zápis na seznam památek UNESCO. 

Součástí města je také archeologické muzeum, nabízející pohled do tisíce let staré historie. Traduje se, že právě toto muzeum je kolébkou starověkých pokladů.

Město Iznik se nachází na severozápadě Turecka. Otevřené muzeum nabízí všem, kdo sem zavítají, pohled na artefakty sahající až do období neolitu. 

Součástí slavné sbírky je i záhadný vzkaz. Vědci ho objevili na hrobě starověkého generála. Při jeho rozluštění se rozplakali. 

Plakali dojetím

Součástí muzea Iznik je mimo jiné mramorová desková hra z římského období, sarkofág řeckého hrdiny Achilla s velkolepými rytinami a také sarkofágy Antigona I. a dalších šlechtických rodů. Jsou zdobené krásnými rytinami.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Muzeum přitahuje pozornost místních i zahraničních turistů. Nabízí pohled do 5 tisíc let staré historie. Mimořádný zájem však vzbudil právě sarkofág Antigona I. Na něm vědci objevili záhadný vzkaz.

Odborníci 2500 let starý vzkaz rozluštili a rozplakali se dojetím. Podle všeho jde totiž o milostnou zprávu napsanou právě pro generála Antigona. 

Na rytině stojí: „Já, smutná Areta, volám celým tělem i duší z Antigonova hrobu. Trhám si vlasy žalem a vyjadřuji se pláčem. To neštěstí, ta smrt, mě uchvátilo, místo aby osvobodilo tohoto vzácného muže."

Antigon I. byl jedním z generálů slavného Alexandra Velikého

Muzeum Iznik se jistě stane součástí evropského kulturního dědictví. „V muzeu se nachází několik archeologických památek. Jsou zde artefakty mnoha civilizací od pravěku až po současnost. V tomto smyslu zde muzeum zaplňuje obrovskou mezeru. Zve lidi, aby se stali svědky světové civilizace," uvedl Taylan Sevil, bývalý ředitel muzea a archeolog.

Město Iznik to v průřezu historie rozhodně nemělo snadné. Prošlo ničivým zemětřesením, bránilo se nájezdům okolních měst, zažilo vzestup i pád průmyslu a velká jeho část byla zničená.

Nyní, jak se zdá, je kolébnou krásné a bohaté historie. 

Zdroje: arkeonews.net, www.iflscience.com, www.zmescience.com