Historici jako Cassius Dio, Petronius a Juvenal popisují, že zápasy tzv. gladiatrices byly spojené s dekadencí a luxusem. Bojovnice byly najímané k pobavení publika na soukromých večírcích, vystupovaly na festivalech a oslavách. 

Starověké reliéfy je zobrazují spoře oděné, vybavené pouze bederní rouškou, chrániči paží, nohou a štítem. Používaly meč zvaný gladius a kopí. Odborníci předpokládají, že zprvu šlo o dcery bohatých měšťanů, které hledaly povyražení. Později mohlo jít o otrokyně. Obě dvě skupiny pravděpodobně procházely stejným tréninkem, disciplínou a kariérou jako jejich mužské protějšky.

Hrob gladiátorky

Náročný režim dokazují i pozůstatky ženy, jež byly objevené během archeologického výkopu v Credenhill v Herefordshire v Anglii. „Když jsme se poprvé podívali na svalové úpony na kostech nohou a paží, mysleli jsme si, že jsme našli mohutného obra,” říká vedoucí projektu Robin Jackson. „Pánev, hlava a další ukazatelé pohlaví ale prozradily, že je to žena.”

Odborníci tvrdí, že ostatky, nalezené na předměstí nedalekého římského města Kenchester, patřily významné, bohaté, ale velmi těžce pracující ženě. Její tělo bylo mnohokrát zhmožněno a rány se znovu zacelily. Rakev bojovnice byla zdobená třemi masivními řemeny a bronzovými pásy s rohy. „Řemeslník, který ji vyrobil, byl mistrem svého oboru. Byla kvalitní, propracovaná a pravděpodobně velmi drahá,” vysvětluje archeolog.

V hrobě byla navíc nalezena obětina z hovězího masa, vypálený hrnec a popel. Žádné zbraně nebo předměty, jež by odkazovaly na to, že byla gladiátorkou, vykopané nebyly. 

Gladiatrix

„To je to, co nás zaráží. Byla pohřbená se ctí, ale bez svého bojového vybavení. Popel, zbytky zvířete a popruhy, jež rakev zpevňovaly, navíc odkazují na gladiátorskou přísahu uri, vinciri, verberari, ferroque necari tedy vydržím pálení, poutání, bičování i smrt mečem. Pokud tato žena vstoupila do arény, pravděpodobně už díky své fyzické konstituci a výšce byla postrachem mužů, mohla je drtit jako mouchy” říká Jackson.

Zdroj: Youtube

Historici proto doufají, že tehdejší pohřební rituály by mohl vysvětlit další průzkum oblasti. Práce v roce 2009 ukázaly, že římské město, táhnoucí se podél silnice postavené polovině 1. století našeho letopočtu, bylo rozsáhlejší a hustěji obydlené, než se předpokládalo.  

Zdroje: www.dailymail.co.uk,www.ancient-origins.net, www.news.bbc.co.uk