Záhadná železná hruška: Krutý mučící nástroj nebo umělecký předmět, vědci netuší

Nataša Slánská | 10. 1. 2020

Výstavy mučicích nástrojů se u turistů těší velké oblibě a aby průvodci splnili jejich očekávání, občas si výklad o některých exponátech přibarvují. Děje se tak například v případě zlověstně vyhlížejícího předmětu zvaného hruška.

Kovový nástroj hruškovitého tvaru se při otočení klíčem postupně rozvírá do stran a je možné si představit, jak strašlivou bolest musí způsobit v útrobách mučeného člověka. Na internetu se dočteme, že hrušku hojně využívala středověká inkvizice při vymáhání přiznání z kacířů a čarodějnic. Mužům se zasouvala do konečníku, ženám trhala vagínu. Mučení přitom oběť přímo neusmrtilo, přestože při něm docházelo ke krvácení.

Jidášova stolice:Mučící nástroj používaný inkvizicí při čarodějnických procesech
Magazín

Jidášova stolice:Mučící nástroj používaný inkvizicí při čarodějnických procesech

Historikové ale silně pochybují, že se hruška skutečně využívala jako nástroj zvrhlých vyšetřovatelů. Pro tento účel byla příliš zdobná, žádný kovář by si s výrobou mučicího nástroje nedal takovou práci. Zručnost provedení navíc svědčí o tom, že se "hrušky" vyráběly až v průběhu novověku, a to nejdříve v 17. století.

K čemu tento podivný předmět ve skutečnosti sloužil, zůstává dodnes záhadou. Podle spisů z konce 19. století holandší lupiči používali podobný nástroj jako roubík, jímž zabraňovali přepadeným volat o pomoc. Opět ale není jasné, proč by se na obyčejném roubíku objevovalo tolik sofistikovaných ornamentů.

Trest smrti upálením měl mnoho podob. U nás se používal nejméně hrozný
Magazín

Trest smrti upálením měl mnoho podob. U nás se používal nejméně hrozný