Záhadná železná hruška: Krutý mučící nástroj nebo umělecký předmět, vědci netuší

10. leden 2020 četba na 1 minutu
Hruška možná vůbec nebyla mučicím nástrojem

Hruška možná vůbec nebyla mučicím nástrojem

Foto: Pinterest

Výstavy mučicích nástrojů se u turistů těší velké oblibě a aby průvodci splnili jejich očekávání, občas si výklad o některých exponátech přibarvují. Děje se tak například v případě zlověstně vyhlížejícího předmětu zvaného hruška.

Kovový nástroj hruškovitého tvaru se při otočení klíčem postupně rozvírá do stran a je možné si představit, jak strašlivou bolest musí způsobit v útrobách mučeného člověka. Na internetu se dočteme, že hrušku hojně využívala středověká inkvizice při vymáhání přiznání z kacířů a čarodějnic. Mužům se zasouvala do konečníku, ženám trhala vagínu. Mučení přitom oběť přímo neusmrtilo, přestože při něm docházelo ke krvácení.

Historikové ale silně pochybují, že se hruška skutečně využívala jako nástroj zvrhlých vyšetřovatelů. Pro tento účel byla příliš zdobná, žádný kovář by si s výrobou mučicího nástroje nedal takovou práci. Zručnost provedení navíc svědčí o tom, že se "hrušky" vyráběly až v průběhu novověku, a to nejdříve v 17. století.

K čemu tento podivný předmět ve skutečnosti sloužil, zůstává dodnes záhadou. Podle spisů z konce 19. století holandší lupiči používali podobný nástroj jako roubík, jímž zabraňovali přepadeným volat o pomoc. Opět ale není jasné, proč by se na obyčejném roubíku objevovalo tolik sofistikovaných ornamentů.

Akční letáky