Hura chřestivá: Brutální strom s ovocem výbušným jako granáty umí zabít člověka

Elena Velímská | 7. 10. 2022

Příroda člověku dokáže nastražit smrtící pasti. Jednou z nich je jedna z nejnebezpečnějších rostlin na světě, lépe řečeno strom. Má hned čtyři „zbraně“.  Jmen má několik, ale nejvystižnější z nich nejspíš bude výbušný strom nebo dynamitový strom.

Hura chřestivá

Domovem stálezeleného stromu jménem hura chřestivá (Hura crepitans) jsou tropické oblasti Severní a Jižní Ameriky a dále amazonský deštný prales. Jako invazivní druh se dostal do Afriky, především Tanzanie, částečně i Austrálie. Je to mohutný strom, který dorůstá výšky 25-30 metrů ve skupinách, jako samostatný strom až 60 metrů! Patří k největším americkým stromům. Kůra je hnědá, hladká. Jeho vejčité listy jsou široké 60 centimetrů. Jako jednodomý strom má jak samčí tak samičí květy. Ty samčí rostou v dlouhých trsech, samičí v úžlabí listů. Plodem jsou tobolky o průměru 5-8 centimetrů, vzhledem připomínají dýni. Je z čeledi pryšcovitých. Je to hezky tvarovaný strom, který poskytuje stín. Co je na něm tak nebezpečného?

Prohlédněte si tento bizarní ovocný strom. Děsivé kuličky chutnají jako jogurt
Cestování

Prohlédněte si tento bizarní ovocný strom. Děsivé kuličky chutnají jako jogurt

Pozor, nebezpečí

V některých městech jsou hury pěstovány v alejích jako okrasné stromy. Tam jsou pro neznalé návštěvníky pro jistotu opatřeny informačními cedulemi. Je to třeba zákaz šplhání. Ostatně stromu se i přezdívá no-monkey-climb. I tak by to sotva někoho napadlo. Kmen je od kořenů po korunu poset ostrými špičatými hroty, jako obávaný okovaný cep či děsivá železná panna užívaná k mučení. O bílé šťávě hury se dočtete, že je nesmírně toxická. Stačí kapka a pokožku obsypou rudé fleky. Pokud by se někdo neubránil a sáhnul si do oka, může oslepnout. Asi nijak nepřekvapí, že hezké dýňové plody – semena jsou také jedovatá. Při požití způsobují křeče, závratě, zvracení a průjem. Hura dokáže nejen bodat, trávit, ale i střílet.

V Číně objevili hlubokou jámu. Na dně se skrývá les a mohou tu žít neznámé druhy
Cestování

V Číně objevili hlubokou jámu. Na dně se skrývá les a mohou tu žít neznámé druhy

Poslední „zbraní“ hury jsou explozivní tobolky. Při dozrání se jednotlivé dílky oddělí a vystřelí do okolí semena. Ta letí rychlostí 70 m/s (250 km/h). Při síle této rychlosti snadno zraní jak člověka tak samozřejmě i zvíře. Všechny, kteří se nacházejí v jeho „dostřelu“, to je 45 metrů. Některé prameny uvádějí dokonce metrů sto. Díky tomu dostal strom i svou další přezdívku: dynamitový strom nebo výbušný strom. A výbuch je to skutečně hlasitý. Jako výstřel z pistole.

Zdroj: Youtube

Obelstěná hura

V angličtině se huře běžně říká „sandbox tree“. Dalo by se přeložit strom krabiček či schránek na písek. V minulosti se totiž dřevnaté skořápky nezralých plodů používaly jako malé nádobky na velmi jemný písek, který sloužil jako piják na inkoust. Byly to velmi oblíbené módní psací doplňky a nesměly chybět na žádném pracovním stole. Naplněné pískem se používaly i jako těžítka.

I přes ostré hroty se člověk naučil dostat k bílé šťávě a dřevu. Z něho se vyrábějí různé krabičky a bedýnky, menší nábytek, věci do interiéru. Jedovatý latex používali domorodci na otrávené šípy. V USA se využívá při výrobě slzného plynu. Nemocný zub údajně při pomazání šťávou sám vypadne. Nicméně, stejně jako jiné jedovaté rostliny se při znalostech a správném dávkování dá použít jako lék. Bílou šťávou hury se léčí kožní choroby, revmatismus, střevní paraziti, listy zase vyléčí exém. V každém případě je to strom velmi podivuhodný a pro svou „nebezpečnost“ vlastně populární.

Zdroj: Youtube

Zdroje: en.wikipedia.org, www.youtube.com

Tagy Afrika Austrálie Jižní Amerika strom Tanzanie USA Wikipedie YouTube