Těleso je pod intenzivním hledáčkem vědců od osmdesátých let dvacátého století. Díky své jasnosti bylo ale známé již ve 2. století. př. n. l. Nachází se v levém rameni souhvězdí Orionu, které lze nejlépe rozeznat v prosinci a lednu, kdy je na obloze téměř po celou noc.

Betelgeuse je od nás vzdálená asi 600 až 640 světelných let, což z ní dělá nejbližší hvězdu typu červený veleobr, jež vyčerpává poslední zbytky svého paliva. Zároveň se řadí mezi polopravidelná proměnná slunce. To znamená, že její jas v pevně daných intervalech kolísá. Tak dramatická změna, která nastala v roce 2019 ale nikdy nebyla pozorována.

Stmívání hvězdy Betelgeuse

Betelgeuse ztmavla na 35 % původní svítivosti, což byl pro řadu expertů šok. Nikdo netušil, co se s hvězdou děje a v co změna vyústí. Objevilo se několik teorií, jež předpovídaly, že gigantické těleso s rozměry tisíckrát většími než naše Slunce vybuchne a přemění se na supernovu.

Zdroj: Youtube

V tomto případě bychom na obloze spatřili doslova světelnou show. Modely naznačují, že jasně modrá záře by byla vidět po dobu nejméně tří měsíců, a to dokonce i přes den. Betelgeuse by pak slábla ještě asi rok. Působivá exploze by pro Zemi naštěstí žádné riziko nepředstavovala.

Další scénáře hovořily o tom, že se povrch hvězdy ochladil nebo jejím okolím procházel hustý materiál. Záhadu poklesu jasu nakonec vyřešil astrofyzik Miguel Montargès z Observatoire de Paris ve Francii a Katholieke Universiteit Leuven v Belgii pomocí snímků ze superdalekohledu Very Large Telescope, nacházející se v poušti Atacama v Chile. 

Osudný prach

Vědec se svým týmem odhalil, že stmívání bylo důsledkem obou hypotéz. Betelgeuse nejprve na své jižní polokouli vyvrhla bublinu materiálu. Následně se její povrch ochladil a začalo docházet ke kondenzaci prvků, které se změnily na hustá zrníčka, jež vytvořila oblak prachu. Ten pak hvězdu zastínil.

Zdroj: Youtube

„Víme, že u rudých veleobrů dochází v jejich pozdější fázi života ke ztrátě hmotnosti. Zda je to ale případ Betelgeuse, to netušíme. Měli jsme za to, že je ještě relativně mladá,” říká Emily Cannon z Katholieke Universiteit Leuven v Belgii. Zatím tedy odborníci nepředpokládají, že se hvězda v dohledné době promění v supernovu, zároveň tuto možnost ale nevylučují. 

Zdroj:

www.sciencealert.com, www.bbc.com,www.historicmysteries.com