Jitřenka je trojhvězda. Pouhým okem ale vidíme pouze největšího člena soustavy, žlutou obryni spektrální třídy F7Ib Polárku Aa. Je třicetkrát větší než Slunce a má zářivost 5000 našich hvězd.

Zdroj: Youtube

Je významná nejen svým jasem, ale především polohou. Ráno i večer, v jakémkoliv ročním období, je stále na stejném místě a ostatní hvězdy se kolem ní točí. 

Hvězda Polárka a její záhada

Severka se pyšní další zvláštností. Patří do skupiny těles, kterým se říká cefeidy. Jsou to hvězdy, jež mění svůj objem. V pravidelných intervalech se nafukují a smršťují. Tento jev je doprovázený změnou jasnosti.

Proměnnost Polárky je známá již od 19. století a existuje řada záznamů o jejím chování. Ty v 80. letech minulého století astronomové porovnali a zjistili, že pulsace se během let utlumily. Odborníci byli v šoku. Nakonec se shodli na teorii, že hvězda začíná přecházet do stabilní fáze.

Zdroj: Youtube

Tento verdikt ale nedal spát Scottu Englemu z Univerzity Villanova v Pensylvánii. Se svým týmem se v roce 2000 rozhodl, že objekt prozkoumá pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu. Získaná data srovnal ze záznamy dánského astronoma Tychona Brahe ze 16. století, perského astronoma Abdurrahmán ibn Umar as-Súfí z 10. století a Klaudia Ptolemaia z 2. století našeho letopočtu.

Aktivní Polárka

Vědci zjistili, že hvězda září 2,5krát jasněji než v posledních 250 letech a 4,6krát jasněji než v době antického matematika a její aktivita se pozvolna zvyšuje. „Toto je zcela neočekávané chování,” říká Scott Englem. „Netušíme, co je příčinou této změny, ani jak dlouho bude trvat. Nesedí se současnými teoriemi hvězdné evoluce.”

Odborníci budou Večernici pozorovat dál, i přesto, že v budoucnosti se stane „hvězdou severu” Gamma Cephei, nacházející se v souhvězdí Cefeus. Bude to ale až kolem roku 3000.

Zdroj:

www.astro.cz, www.plus.rozhlas.cz, www.dailymail.co.uk, www.novinky.cz