Záhadného živočicha vylovil tým odborníků z francouzského Národního muzea přírodní historie, když v roce 2011 zkoumal mořské dno v okolí Nové Kaledonie. V síti si ho pak všiml australský paleontolog Tim O’Hara, jemuž bylo ihned jasné, že před sebou nemá jen tak obyčejnou hvězdici. Všechny dosud známé druhy totiž mají pět souměrných ramen, kdežto na nově objevené "krásné neznámé" jich napočítal rovnou osm. Také z tohoto důvodu jí taxonomie později vyhradila samostatný rod i čeleď.

Ophiojura exbodi je tedy v moři naprostým unikátem a z hlediska biologické klasifikace vlastně vůbec nejde o hvězdici. Nakonec neoplývá ani půvabem pro hvězdice tak typickým. Naopak jde o stvoření, které by mohlo získat hlavní roli v nějakém hollywoodském hororu.

Řezník Pacifiku

Jako by nestačilo, že jsou jeho ramena pokryty ostrými ostny a háky, v ústech se navíc skrývá osmero čelistí lemovaných jehlovitými zuby. To je rovněž něco nevídaného - hvězdice totiž potravu rovnou polykají, a zuby tedy nepotřebují.

"Tento pozoruhodný tvor se vyvinul tak, aby se mohl ve svém prostředí živit nanejvýš efektivně," uvedl Tim O’Hara. "Jeho osm dlouhých paží je pokryto lepkavým hlenem, schopným zachytit drobnou kořist. Kromě toho má háky, na které si části masa může zavěsit na později. Je vybaven velkou trubicí, kudy potrava putuje do tlamy, a také ostrými zuby, jež mu umožňují zachytit a rozcupovat větší živočichy."

Zvláštního nenasytného tvora si můžete prohlédnout ve videu:

Zdroj: Youtube

Dávný souputník dinosaurů

Odborníci díky rozboru DNA zjistili, že se Ophiojura exbodi pohybuje na dně oceánů už 180 milionů let. Od svých druhových předků se vydělila na počátku jurského období, kdy na Zemi zavládli dinosauři. Zkamenělinu stejného druhu se již dříve podařilo najít v severní Francii.

"Je zajímavé, že tento organismus žil před 180 miliony lety v jiné části světa a v mnohem menší hloubce poblíž pobřeží. Tehdy ale na světě panovalo jiné klima, vody okolo Francie byly teplé. Předpokládáme, že mořští živočichové se po ochlazení stáhli do oblasti tropů, kde měli šanci přežít do dnešních dnů," vysvětlil Tim O’Hara, který se nemůže dočkat, až objeví další prehistorické rarity. V mořích se jich podle jeho názoru stále skrývá netušené množství.

Zdroje: https://www.syfy.com/, https://www.msn.com/, https://www.livescience.com/