Nebeský kotouč

Jedno z nejstarších a nejúžasnějších zobrazení oblohy se do většího povědomí veřejnosti dostalo v roce 2022, když ho na výstavu Stonehenge Britskému muzeu zapůjčilo německé Státní muzeum prehistorie v Halle. Jde o Nebeský kotouč z Nebry, jak ho historici nazvali, ten artefakt, který bez oprávnění vykopali Henry Westphal a Mario Renner. Je to předmět z doby bronzové starý 3 600 let, považovaný za jeden z nejvýznamnějších „archeologických“ nálezů 20. století. Dle UNESCO poskytuje „jedinečný pohled na rané znalosti lidstva o obloze“, proto ho zařadili na seznam významných historických předmětů.

Pohled na oblohu

Nebeský kotouč z Nebry na první pohled vypadá jako dětská hračka nebo napodobenina starodávného předmětu, ale je to nádherné umělecké dílo. Kvůli okolnostem jeho nálezu i jeho zdánlivě nepravé modrozelené patině z počátku vzbuzoval pochybnosti o pravosti. Vyvrátil je však řadou testů Institut pro archeologický výzkum v Halle. Kotouč je z mědi a měří v průměru třicet centimetrů. Zdobí ho jednoduché zlaté symboly Slunce, Měsíce v úplňku i srpku, třicet dva bodů zobrazuje hvězdy a vesmírné jevy jako slunovraty.  

Jedinečný kotouč ukazuje následující video:

Zdroj: Youtube

Ač jeho účel badatelé vykládají různě, mnozí se domnívají, že jde o nejranější mapu vesmíru a jeho nejstarší zobrazení. Před tím, než ho pokryla zem, se nejspíš užíval nějakých dvě stě let. Po stranách jsou dva zlaté oblouky, které s neuvěřitelnou přesností ukazují noční oblohu a východ Slunce mezi letním a zimním slunovratem a byly přidané později, jeden oblouk byl v průběhu dalších let odstraněný. V neznámém období pak řemeslníci kotouč doplnili stylizovanou lodí, která symbolizuje pohyb Slunce po obloze.

Nakonec, jak se historici domnívají, ho pradávní astronomové někdy kolem roku 1600 př. n. l. pohřbili, nejspíš jako oběť bohům.

Následující video popisuje datování:

Zdroj: Youtube

Jak spadla klec  

Lovci pokladů Westphal a Renner na místě objevili ještě dva bronzové meče, zbytky seker a dláto, a také spirálové náramky. Bohužel disk rýčem poškodili a zničili naleziště. Svůj lup prodali za 31 000 německých marek. Poté nejspíš několikrát změnil majitele. V únoru 2002 se ho manželský pár snažil prodat v Basileji za 700 000 (v té době ještě) marek. Tehdy ale spadla klec. Při policejní razii byli zadrženi a nebeský kotouč se dostal do rukou archeologů.

Zmíněné detektoráře se podařilo vypátrat. Udali místo nálezu, kde archeologové zahájili vykopávky a nálezy a vzorky půdy potvrdily, že kotouč skutečně pochází z Nebry. A jelikož jsou veškeré archeologické nálezy v německém spolkovém státě Sask-Anhaltsko majetkem státu, pánové „vyfásli“ deset měsíců za mřížemi.

Zdroje: www.historicmysteries.com, www.bbc.com