Takto podivné monstrum vědci ještě neviděli: Hybrid má tělo ptáka a děsivou hlavu jako T-Rex

Lenka Bělská | 12. 1. 2023

Vědci již dlouho ví, že ptáci jsou z evolučního hlediska potomky dinosaurů. Dlouhou dobu však netušili, jak jejich proměna probíhala. Nový objev fosilizované kostry tvora, který žil na území dnešní Číny před 120 miliony lety, toto tajemství poodhaluje.

Zkamenělý otisk těla objevili paleontologové během vykopávek v severní Číně, v oblasti, kde nalezli také pozůstatky opeřených dinosaurů a raných ptáků. Pojmenovali ho Cratonavis zhui. 

Muž kopal na zahradě a narazil na největší monstrum, co obývalo Evropu. Podívejte se, co uviděl
Magazín

Muž kopal na zahradě a narazil na největší monstrum, co obývalo Evropu. Podívejte se, co uviděl

Tvor vědce zaujal na první pohled. Analýza počítačovou tomografií odhalila, že měl ptačí tělo, ale lebka byla podobná těm, kterými se pyšnili teropodní dinosauři, mezi něž patřil například Tyranosaurus Rex.

Hybridní dinosaurus

„Cratonavis zhui, stejně jako většina ptáků žijících v období křídy, nemohl pohybovat horním zobákem nezávisle na spodní čelisti a mozkovně tak, jak to umí moderní opeřenci,” vysvětluje vedoucí paleontologického týmu Li Č'-cheng. „Proto může poskytnout nový pohled na to, jak se dnešní ptáci vyvíjeli.”

Zdroj: Youtube

Samotná evoluce totiž zahrnuje dramatické změny fyziologie a anatomie. Pořadí, v jakém se uskutečnily, je ale stále předmětem bádání. Podobně jako další proměnné, které je nastartovaly. Objev hybridního tvora tak může přepsat dějiny.

Jak obrovský byl největší dinosaurus? Toto unikátní video porovnává pravěká monstra s člověkem
Magazín

Jak obrovský byl největší dinosaurus? Toto unikátní video porovnává pravěká monstra s člověkem

Čínští vědci také zjistili, že Cratonavis se pyšnil poměrně dlouhou lopatkou a metatarzální kostí na chodidle, které jsou ve fosiliích jiných ptačích předků vidět jen zřídka. Druhá zmíněná se postupným vývojem letových schopností zkracovala.

Mozaiková evoluce

„Delší lopatka by mohla zvýšit pohyb svalu pro zatažení/rotaci pažní kosti. To kompenzuje nedostatečně vyvinutý letový aparát,” vysvětluje jeden z autorů studie paleontolog Min Wang.

Zdroj: Youtube

Ačkoli Cratonavis neuměl létat, je na něm vidět postupný vývoj od suchozemského dinosaura až po ptáka schopného pohybovat se ve vzduchu. Rovněž podporuje výzkumy o významu evoluční mozaiky v rané diverzifikaci opeřenců. Ta mluví o tom, že vlastnosti živočichů se mohou vyvíjet nezávisle na sobě a různou rychlostí. To je důvodem, proč má každý rodový druh odlišné morfologické znaky.

Zdroj:

www.dailymail.co.uk, www.stoplusjednicka.cz, www.nature.com

Tagy Čína dinosauři Min Wang období křídy ptáci