Zkamenělý otisk těla objevili paleontologové během vykopávek v severní Číně, v oblasti, kde nalezli také pozůstatky opeřených dinosaurů a raných ptáků. Pojmenovali ho Cratonavis zhui. 

Tvor vědce zaujal na první pohled. Analýza počítačovou tomografií odhalila, že měl ptačí tělo, ale lebka byla podobná těm, kterými se pyšnili teropodní dinosauři, mezi něž patřil například Tyranosaurus Rex.

Hybridní dinosaurus

„Cratonavis zhui, stejně jako většina ptáků žijících v období křídy, nemohl pohybovat horním zobákem nezávisle na spodní čelisti a mozkovně tak, jak to umí moderní opeřenci,” vysvětluje vedoucí paleontologického týmu Li Č'-cheng. „Proto může poskytnout nový pohled na to, jak se dnešní ptáci vyvíjeli.”

Zdroj: Youtube

Samotná evoluce totiž zahrnuje dramatické změny fyziologie a anatomie. Pořadí, v jakém se uskutečnily, je ale stále předmětem bádání. Podobně jako další proměnné, které je nastartovaly. Objev hybridního tvora tak může přepsat dějiny.

Čínští vědci také zjistili, že Cratonavis se pyšnil poměrně dlouhou lopatkou a metatarzální kostí na chodidle, které jsou ve fosiliích jiných ptačích předků vidět jen zřídka. Druhá zmíněná se postupným vývojem letových schopností zkracovala.

Mozaiková evoluce

„Delší lopatka by mohla zvýšit pohyb svalu pro zatažení/rotaci pažní kosti. To kompenzuje nedostatečně vyvinutý letový aparát,” vysvětluje jeden z autorů studie paleontolog Min Wang.

Zdroj: Youtube

Ačkoli Cratonavis neuměl létat, je na něm vidět postupný vývoj od suchozemského dinosaura až po ptáka schopného pohybovat se ve vzduchu. Rovněž podporuje výzkumy o významu evoluční mozaiky v rané diverzifikaci opeřenců. Ta mluví o tom, že vlastnosti živočichů se mohou vyvíjet nezávisle na sobě a různou rychlostí. To je důvodem, proč má každý rodový druh odlišné morfologické znaky.

Zdroj:

www.dailymail.co.uk, www.stoplusjednicka.cz, www.nature.com