Tyto ženy se vymykaly společenským normám a zanechaly trvalý vliv na svět, a to nejen na svět zábavy. Zapsaly se nesmazatelně do historie svým talentem i krásou. Námi vybrané pozoruhodné ženy 19. století bořily očekávání a zanechaly po sobě trvalý odkaz. Stále nás inspirují a připomínají nám krásu a talent, kterými zdobily jeviště a uchvacovaly srdce diváků v této přelomové éře.

A nejinak tomu bylo i u jejich následnic, v tzv. eduardovské éře, která trvala od roku 1900 do roku 1912. Tato doba přinesla významný pokrok v oblasti technologií a životního stylu, včetně zavedení elektřiny, automobilů a vysavačů. Byla však také svědkem některých zvláštních kosmetických praktik spojených s tehdejšími ženami. Vybrali jsme proto top 10 krasavic z obou těchto etap. Líbily by se vám i dnes?

Na video, kde je krásek mnohem více, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Krásky vrcholu 19. století

Lillian Russell, americká operetní herečka a zpěvačka, byla průkopnicí ve světě celebrit. Byla proslulá svým talentem i dechberoucím vzhledem a získala si srdce divadelních diváků po celé zemi.

Fanny Kemble byla proslulá jako shakespearovská herečka i spisovatelka a její výrazný projev na jevišti byl doprovázený jejími silnými abolicionistickými názory, které neohroženě vyjadřovala ve svých spisech.

Lotta Crabtree byla nejen talentovanou herečkou, ale také ženou s rozmanitými zájmy. Její koketní osobnost a úžasný vzhled přispěly k jejímu brzkému úspěchu, zatímco její záliba ve financích, investicích, jazycích a umění ji odlišovala.

Anne Sutherland se proslavila jako jedna ze slavných modelek na sběratelských fotografiích tabáku z konce 19. století. Díky svým svůdným a odvážným pózám byla oblíbenou mezi gentlemany, kteří tyto fotografie sbírali.

Evelyn Nesbit, modelka z přelomu 19. a 20. století, se stala ikonou krásy. Její tvář a tělo tehdy využívaly různá média, což z ní učinilo jednu z prvních moderních pin-up girls.

Helene Anna Held byla jevištní umělkyně, která se proslavila svou živelnou osobností a ochotou riskovat. Její schopnost ztělesňovat riskantní role z ní udělala jednu z nejznámějších osobností na Broadwayi.

Belladona? Jistě – krása mohla i zabíjet

V edwardiánské éře se ženy uchylovaly k používání kapek belladony, vysoce jedovaté rostliny, aby si rozšířily zorničky a vytvořily iluzi vzrušení. K dosažení bledé pleti používaly také olovnatý krém. Kupodivu vůni ženského potu, známou jako "bouquet de corsage", považovali mladí gentlemani za žádoucí. Kromě toho se v této době stal krátce populárním trendem piercing bradavek. Navzdory těmto bizarním kosmetickým trendům nám eduardovská éra představila mnoho krásných a emancipovaných žen.

A kdo byly její stálice?

Lily Elsie byla populární anglická herečka a zpěvačka, známá především díky roli v operetě Franze Lehára Veselá vdova. Stala se jednou z nejfotografovanějších žen eduardovské éry.

A kdo by neznal Gladys Cooper! Anglická herečka, jejíž kariéra trvala sedm desetiletí na jevišti, ve filmu a v televizi, získala hned tři nominace na Oscara.

Americká divadelní a filmová herečka Ethel Barrymore byla známá jako "první dáma" amerického divadla. Její pozoruhodná kariéra trvala několik desetiletí a účinkovala také ve vaudevillu, rozhlase a televizi. Otevřela si vlastní divadlo v New Yorku a hrála v několika filmech, včetně nezapomenutelné role po boku Caryho Granta.

A nakonec uzavřeme náš výčet Annette Marií Sarah Kellerman. Tato všestranná žena, australská profesionální plavkyně, vaudevillová hvězda, filmová herečka, spisovatelka a majitelka firmy, byla průkopnicí a jednou z prvních žen, které začaly nosit jednodílné plavky namísto běžných pantalonů. Popularizovala synchronizované plavání, byla autorkou příručky o plavání a dokonce založila vlastní módní řadu jednodílných plavek. Kellermanová se stala první významnou herečkou, která se objevila nahá v hollywoodské produkci.

Tyto ženy jsou příkladem krásy a talentu eduardovské éry. Ačkoli jejich fyzický vzhled může odrážet tehdejší standardy krásy - bledá pleť, tmavé vlasy, zasněný pohled a štíhlý pas - jejich přínos světu zábavy a společnosti byl významný. Vzepřely se společenským očekáváním a úspěšně se věnovaly kariéře v době, kdy byly příležitosti pro ženy omezené.

Zdroje: www.toptenz.net, www.boredpanda.com, www.vintag.es