Ve starém Řecku byla fyzická krása stejně důležitá jako ta duševní. Dokonce se věřilo, že oba tyto druhy krásy spolu úzce souvisejí. Jinými slovy, člověk oplývající tělesnými půvaby byl dle dobové filosofie zároveň i ctnostný, zatímco ošklivý, nesouměrný obličej naznačoval zlou povahu.

Krása opěvovaná i obávaná

Platilo to ale spíše jen v případě mužů. Se ženami to bylo složitější, protože ženská fyzická krása mohla být i nebezpečná. Vzpomeňme si, jakou zkázu způsobily půvaby neodolatelné Heleny. Řekové proto pro jistotu schovávali své manželky a dcery doma, aby Athény nedopadly jako Trója.

Přes svůj kontroverzní charakter však Helena platila za jakousi ikonu, které se všechny ženy chtěly vyrovnat. To ovšem nebylo jednoduché, neboť Helena měla podle pověsti modré oči a "zlatočervené" vlasy, zatímco jižanské Řekyně mívaly většinou od přírody hřívy i oči tmavé. Jak si takovou zlatočervenou barvu vlasů vůbec představit? Podle historiků šlo nejspíš o světlehnědý odstín, jenž v záři řeckého slunce získává rudý nádech.

Ať už měla řecká dáma vlasy zlatočervené nebo černé, chtěla je mít dlouhé a pro vyšší lesk je natírala olivovým olejem. V módě byly složité účesy a v případě řídké kštice i paruky. Ženy z nejnižších vrstev a otrokyně si naopak na znamení svého stavu musely vlasy stříhat nakrátko. Dlouhé hřívy jim byly zapovězeny.

Bříška Řekyně zatahovat nemusely

Řekové prosluli znalostí geometrie a potrpěli si na souměrnost. Za opravdovou krasavici byla považována žena se souměrným obličejem, klenutými linkami obočí dotýkajícími se nad kořenem nosu a přirozeně světlou pletí. Používání zkrášlovacích prostředků se odsuzovalo jako marnivost a snaha podobat se bohyním. Přesto ženy mívaly při ruce pudry a uhlíky, s jejichž pomocí dosahovaly dokonalého vzhledu.

Jak nanést typicky starořecký make-up, radí anglické video:

Zdroj: Youtube

Ženské křivky pak Řekové preferovali zaoblené. Bohyně lásky Afrodita bývala vyobrazena s lehce vypouklým bříškem a zdůrazněnými boky. Přirozená ženská postava poznamenaná několika porody byla naprostým ideálem. Dámy se nemusely nijak ženýrovat ani v jídle, protože pár kilogramů navíc jen svědčilo o lepším postavení a blahobytu. Dívky hubené naproti tomu pocházely z vrstev chudých či otrockých, a byly tedy obecně považovány za nepřitažlivé.

Zdroje: greekreporter.com, www.definitelygreece.com, www.eternalgoddess.co.uk