Francouzi připravovali monumentální maketu Paříže, aby zmátli Němce

Vítězný oblouk v Paříži

Vítězný oblouk v Paříži

Foto: Shutterstock.com

Bombardování nepřátelských měst přímo z oblohy bylo za první světové války šokující novinkou. Mnozí civilisté ztratili životy jen kvůli tomu, že se při zvuku letounů neběželi schovat, ale naopak se shlukli na náměstí, aby padající bomby spatřili na vlastní oči. V té době se také ve Francii zrodil pozoruhodný plán obrany.  

Psal se rok 1917 a nad Paříží kroužily německé bombardéry Gotha a obrovské vzducholodě. Němci se domnívali, že Francouze zastraší, ale stal se opak. Pařížané vybíhali do ulic a letounům hrozili pěstmi nebo si z nich utahovali. Zastrašit se tedy nenechali, nicméně se stali snadným terčem bombardování.

Pro francouzskou vládu nebylo jednoduché vysvětlit lidem, jak se mají chovat v případě útoku. Navíc chtěli ochránit nejen jejich životy, ale také cenné historické památky. Italský inženýr Fernand Jacopozzi proto přišel s plánem, jak nepřítele oklamat. Nedaleko hlavního města navrhl postavit jakousi maketu Paříže, která by se v noci pěkně nasvítila a vypadala jako opravdová. (Zdroj: dustyoldthing.com/wwi-secret-fake-paris)

Německý bombardér GothaZdroj: Profimedia.CZ

Projekt zahrnoval stavbu napodobeniny nádraží, industriální zóny, Vítězného oblouku i Elysejských polí. Veškeré repliky měly být vyrobeny ze dřeva a lepenky a dohromady měly z pohledu pilotů působit dojmem, že jde o opravdové město. Plán vycházel z předpokladu, že se nepřátelé orientují jen na základě svých smyslů, neboť radary v té době ještě neměli k dispozici. (Zdroj: www.thevintagenews.com, leden 2019)

Sochařka Anna Coleman Ladd při práci

Znetvořené obličeje vojáků 1. světové války: Dokonalé masky jim vracely tvář

Zda by se němečtí piloti skutečně nechali replikou Paříže ošálit, se už nikdy nedozvíme, protože válka záhy skončila a náročný Jacopozziho plán se nemusel realizovat. Z celého projektu byla postavena jen imitace jedoucího vlaku a několik falešných továren.