2000 let stará lebka způsobila senzaci: Byl v ní dokonalý chirurgický implantát

Johana Dahlová | 25. 1. 2022

Najít implantát v lebce z doby před dvěma tisíci lety není zcela obvyklé, ale v Peru je takový nález běžnější než kdekoli jinde na světě. Pro mnohé bude možná zklamáním, že atypicky protažená lebka je lidská a implantát pozbývá veškeré moderní technologie. Je to „jen kousek kovou“ jímž starověký lékař uzavřel otvor po operaci mozku či lebky.

Peruánské protažené lebky

Ač vypadá taková lebka všelijak, rozhodně je lidského původu. Aby měla tento tvar, byla hlava od velmi nízkého věku tvarována a stahovaná pruhem látky. Tento proces byl běžný v Jižní Americe, konkrétně v Peru. Protáhlé lebky jsou proto právě tam obvyklejší, něž kdekoli jinde, neboť právě zde taková lebka značila vyšší vrstvu i důležitost. I když Peruánci rozhodně drží prim, co se týče nálezů těchto neobvykle tvarovaných lebek, další podobné objevy pocházejí z Ruska, Austrálie, Blízkého východu či obou Amerik.

Starověcí Peruánci operovali lebky i vkládali implantáty

Vědce nezajímal jen atypický tvar lebky, ale také implantát, který našli v lebečním otvoru. Už v době před dvěma tisíci lety jej lidé používali při takzvané trepanaci. Jde v podstatě o díru v lebce, která mohla mít množství příčin. Otvor mohl vzniknout úrazem v boji nebo jiným nedopatřením, ale také jako léčebný postup. I když je tento zákrok známý už z doby neolitu, starověcí Peruánci byli v tomto lékařském úkonu mistry.

Vědci našli obří lebku pravěkého dračího muže: Nález možná přepíše dějiny
Magazín

Vědci našli obří lebku pravěkého dračího muže: Nález možná přepíše dějiny

A nebyli experty jen v provedení ošetření, ale také opětovnému opravení lebky implantátem, který byl převážně kovový. V Peru většinou stříbrný či zlatý. Nález s perfektně tvarovaným implantátem překvapil i přední odborníky nejen díky vzhledu, ale také provedení. Neobvykle precizní práce ohromila i dnešní lékaře.

Neobyvkle úspěšné operace i život s lebečními implantáty

Peruánci znali tento zákrok na lebce již před Kristem a zdokonalili jej natolik, že poměrně velké množství takto ošetřených jevilo i známky uzdravení. S implantátem žili. Tudíž se operace zdařila nebo alespoň částečně. Nevíme totiž, co bylo důvodem k takovému zákroku. Podobně se také léčila například epilepsie, u které nedokážeme bez záznamů o pacientech kvalitně ohodnotit v jakém stavu byl pacient po provedení zásahu. Ani nemluvě o duševních chorobách a jejich léčbě změnami na mozku. Nicméně se ukázalo, že značná část těchto pacientů žila dál, což je patrné na stavu jejich implantátů a srůstání lebečních úlomků.

Podívejte se na dvouminutové video v angličtině, o konkrétním nálezu precizně tvarovaného implantátu.

Zdroj: Youtube

Zdroje: cs.wikipedia.org, www.ancient-origins.net

Tagy Amerika Austrálie Blízký východ implantát Jižní Amerika Peru Rusko