Kouřící batole

V malé odlehlé vesnici na jižní Sumatře prošla kdysi slavná postava známá jako "indonéské kouřící dítě" skutečně pozoruhodnou proměnou. Ardi Rizal, který v necelých dvou letech získal celosvětovou pozornost tím, že kouřil cigarety, je nyní patnáctiletý chlapec a zároveň jeden z nejmladších odnaučených kuřáků na světě.

Ardiho cesta k odvykání kouření začala před třemi lety s pomocí renomovaného dětského psychologa Dr. Seta Mulyadiho. Během náročného procesu Dr. Mulyadi vyměnil Ardimu cigarety za jídlo. To se nejprve jevilo jako skvělý nápad. Až do chvíle, kdy Ardi začal nezřízeně jíst a nabírat na váze. 

"V jednu chvíli konzumoval denně tři plechovky tučného kondenzovaného mléka a vážil výrazně více, než je průměr pro chlapce jeho věku. Jeho boj se závislostí na jídle se stal novou překážkou, kterou musel překonat na cestě ke zdravějšímu životu," uvedl Dr. Mulayadi.

Dr. Mulyadi se ale odmítl vzdat a nakonec dostal Ardiho tloustnutí pod kontrolu. Příběh Ardiho odkryl realitu problematiky kouření v Indonésii, kde podle celosvětového průzkumu z roku 2014 údajně kouří 20 % dětí ve věku 13 až 15 let.

Alarmující míra dětských uživaletů cigaret následně přiměla odborníky ve zdravotnictví, aby vyjádřili své obavy i nesouhlas z kontroverzního návrhu zákona v parlamentu, jehož cílem bylo zvýšení produkce tabákových výrobků. 

Obrovská proměna

Indonésie se spolu s dalšími třemi zeměmi produkujícími tabák odvolala ke Světové obchodní organizaci. Indonéská epidemie kouření však přesahuje rámec Ardiho příběhu. Země se může pochlubit nejvyšší mírou kouření u mužů na světě. Ta dosahuje rovných 67 %.

Ardi jako dvouletý kuřák:

Zdroj: Youtube

Ardi, dnes jako patnáctiletý chlapec, nekouří a jak sám uvedl, od cigaret se drží dál. Za tento fakt vděčí právě Dr. Mulyadimu, který mu na jeho cestě k odvykání pomohl. Coby batole však Aldi svým zlozvykem pobouřil celý svět. 

Ardimu bylo pouhých 18 měsíců, když poprvé ochutnal cigaretu. Tu mu tehdy podal sám jeho otec a přivedl ho na nebezpečnou cestu závislosti na cigaretách. Kdykoli jako malý nedostal svou denní dávku nikotinu, byl vzteklý a plakal. Dokonce tloukl hlavou o zeď. 

Jeho matka Diana se tehdy rozhodla vyhledat odbornou pomoc. Kontaktovala Dr. Mulyadiho, které příběh Ardiho zaujal natolik, že neváhal a spolu s Ardim se ihned pustili do práce. Ardi do cíle došel jako vítěz. 

Po překonání problémů s jídlem si osvojil zdravou stravu a celkově přijal zdravý životní styl. Dnes je Ardi studentem střední školy, který se těší nejen ze svého života, ale hlavně z dobře fungujícího zdraví. Jeho příběh zůstává inspirací pro všechny, kteří svodu tabákových výrobků podlehli. 

Kritici tvrdí, že Indonésie se stala "noční můrou veřejného zdraví", přičemž se odhaduje, že právě kouření je příčinou 200 000 úmrtí ročně. Kulturní význam cigaret Kretek, směsi tabáku a hřebíčku, zvyšuje složitost snah o boj proti kouření, protože někteří věří v jejich léčivé účinky.

www.mirror.co.uk, www.thesun.co.uk, www.dailystar.co.uk