Sniperské eso Inna Mudrecová: Přišla o ruku, oko i sluch, přesto bojovala dál

Inna Mudrecova

Inna Mudrecova

Foto: winto

Ke špičce sovětských odstřelovaček za druhé světové války patřila bezesporu Inna Semjonovna Mudrecova, která i přes ztrátu jedné ruky, oslepnutí na jedno oko a částečné ohluchnutí zlikvidovala úctyhodných 143 nepřátel.

Geniální ostrostřelkyně

Život Inny Mudrecové před vstupem do Rudé armády je paradoxně obestřen záhadou a většina informací je nepotvrzených nebo středem spekulací. Rok narození je neznámý, ale alespoň víme, kde se narodila – v Kostromské oblasti. Měla spoustu sourozenců, otec pracoval jako kovář, o matce nejsou žádné informace.

Po absolvování střední školy se přestěhovala do Kostromu a začala pracovat v tamní vojenské továrně. Našla si však čas i na další vzdělání, sama tvrdila, že zbožňovala knihy a nemínila přestat číst. Vystudovala farmacii a chemicko-technologický institut. Během studií se začala zajímat o střelbu, poznala svého manžela a porodila mu dítě. A pak začala válka.

Inna absolvovala výcvik v odstřelovačské škole pro ženy a odešla bojovat za vlast. Stala se členkou 21. gardové střelecké divize 3. úderné armády Kalininského frontu, ve které se v roce 1943 zúčastnila bojů poblíž Gomelu.

Maria Cukanovová, hrdinka Sovětského svazu

Zdravotní sestra zlikvidovala 90 Japonců, byla popravena tím nejhorším způsobem

Zabití německého esa

Na podzim povýšila na poručici 213. střelecké divize 2. ukrajinského frontu a se svou četou plánovala zabít německé odstřelovače, kteří operovali na stejném úseku fronty. Následný masakr přežilo jen několik ostřílených sniperů na obou stranách. Inna toužila po krvi a německému vrcholovému odstřelovači, který sprovodil ze světa značnou část její čety, slíbila smrt. Během noci se s minérem vydali k místu, kde se nacista několik dní schovával a zabíjel její podřízené, a před vchod nastražili výbušniny.

Za úsvitu se Němec opět pustil do Inniny jednotky, čímž jí ovšem dal najevo, že tam stále je, Inna zaměřila a vypálila. Obrovský výbuch roztrhal odstřelovačovu pevnost na kusy a nevypadalo to, že by výbuch přežil. Přesto v zákrytu setrvali až do večera, pak poslala průzkumné jednotky k ruinám. Za pancéřovanými dveřmi leželo odstřelovačovo tělo.

Tvrdě pracující vězni podle Aveyho nemohli v táboře přežít déle jak čtyři měsíce.

Voják chtěl zjistit, jak vypadá život v Osvětimi. Za svou zvědavost zle zaplatil

Zpívejte, děvčata!

Inna se po válce rozpovídala o jednom zajímavém momentu: ,,Náckové na nás neustále stříleli. My jsme na to přestaly reagovat. Během dlouhé pauzy několik dívek začalo zpívat píseň Katyusha a vypadalo, že to Němce trochu uklidnilo, ubrali s bezhlavou střelbou. Pak jsme si společně zazpívaly něco jiného. A když píseň skončila, slyšíme mužský hlas se silným německým přízvukem: Zazpívejte ještě Katyushu! Holky začaly nadšeně skandovat Zpívejte, děvčata! Na nacisty to působilo uklidňujícím způsobem. Některé jsme pak zabily."

Výbuch ji připravil o ruku, zrak i sluch

Ne všechny vzpomínky byly tak úsměvné. V osudné bitvě, při níž Němci použili proti její divizi tanky, se Inna obětovala, aby zachránila ostatní. Výbuch jí utrhl levou paži, oslepil na jedno oko a částečně ohlušil.

Vlivem bryskního zásahu svých kolegů byla odvedena do bezpečí a přežila. V aktivní službě už sice nemohla pokračovat, ale v armádě i nadále působila, dokud válka neskončila. Během služby oficiálně zabila 143 německých vojáků a důstojníků a za hrdinné činy získala Řád Velké vlastenecké války 1. stupně.

Die Glocke - tajná nacistická zbraň

Tajný trumf Třetí říše: Antigravitační zvon Die Glocke měl rozložit lidskou tkáň