Tato nenápadná kamenná deska, objevená v roce 1858 na náhorní plošině v Gíze nedaleko Velké sfingy v Gíze a pyramidy královny Henutsen, rozpoutala v archeologické obci kontroverze. Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Stéla zpochybňuje historii, jak se ji učíme

Inventární stéla, známá také jako Stéla Chufuovy dcery, v sobě nese překvapivé odhalení. Podle jejích nápisů mohly Sfinga a majestátní Velká pyramida existovat dávno před vládou faraona Chufua, panovníka historicky spojovaného s jejich stavbou. Toto odhalení zpochybňuje zavedené časové údaje o starověkém Egyptě a vrhá pochybnosti na tradiční vyprávění, která se kolem těchto ikonických staveb vytvářejí.

Vědci se bouří

Mezi vědci však panuje skepse. Mnozí egyptologové odmítají tvrzení o Inventární stéle jako promyšlený výmysl a odvolávají se na jazykové a stylistické rysy, které tabulku pevně zařazují do saitského období, historické éry mnohem pozdější než Chufuova čtvrtá dynastie.

Zastánci alternativních teorií však považují tento starověký artefakt za okno do zapomenuté epochy a naznačují, že pyramidy a Sfinga mají možná mnohem dávnější a záhadnější původ, než se dosud předpokládalo.

Nápisy na stéle jsou Pandořinou skříňkou

Nápisy na desce podrobně popisují existenci Isidina chrámu, známého jako "Paní pyramidy", před Chufuovou dobou, což je v rozporu s běžnými historickými vyprávěními. Stéla hovoří o božských sochách, chrámovém kultu a Egyptě, který se značně liší od toho, který známe dnes. Zpochybňuje samotnou podstatu staroegyptské historie a otevírá Pandořinu skříňku otázek.

Někteří tvrdí, že nesrovnalosti v obsahu tabulky mohou pocházet z chybných překladů nebo úprav prováděných po staletí. Domnívají se, že původní text mohl být přesnější a méně fantastický. V této atmosféře se Inventární stéla stala jakýmsi bitevním polem, přičemž někteří se odvažují představit si Egypt, kde by tajemství pohřbená v písku mohla přepsat příběh dávné minulosti lidstva.

Zatímco debaty pokračují, vyvstává mnoho otázek. Mohla by být tato zdánlivě nenápadná tabulka klíčem k odhalení skryté kapitoly v egyptských dějinách?

Zdroje: www.scirp.org - studie, www.ancientpages.com, en.wikipedia.org