Archeologové na Sibiři v hrobě ženy objevili zvláštní předmět, který je ohromil. Starověký artefakt byl pohřbený v místě, kterému se říká ruská Atlantida, a nápadně se podobá modernímu iPhonu. I proto vzbudil zvědavost a představivost vědců. Co přesně je tedy tento záhadný předmět, který vědce zmátl? Pojďme se ponořit do záhady a odhalit tajemství tohoto mimořádného nálezu.

Napomoci může i toto video:

Zdroj: Youtube

Odhalení artefaktu vědce udivilo

Na první pohled se předmět objevený na Sibiři nápadně podobá současnému chytrému telefonu. Jeho obdélníkový tvar, hladké hrany a složité rytiny na povrchu se na první pohled podobají zařízení, které všichni dobře známe. Mohlo by se však skutečně jednat o dávného předchůdce našich moderních komunikačních zázraků?

Podle renomované archeoložky, doktorky Mariny Kilunovské je „podobnost tohoto artefaktu s iPhonem skutečně fascinující. Ukazuje pozoruhodnou řemeslnou zručnost našich předků a vyvolává otázky o vlivu vyspělých technologií ve starověkých civilizacích." Ale například doktor Michail Kozlov, kulturní historik, nabízí jiný pohled: „I když je podobnost pozoruhodná, musíme k tomuto objevu přistupovat opatrně. Před vyvozením definitivních závěrů je nezbytné analyzovat artefakt v jeho historickém a kulturním kontextu."

Odhalení starověkého původu bylo ještě překvapivější

Po bližším zkoumání a pečlivé analýze vědci zjistili skutečnou identitu tohoto záhadného předmětu. Ukázalo se, že sibiřský artefakt je starověká opasková spona či přezka, vyrobená s pozoruhodnou zručností a důrazem na detail. Složité řezby na povrchu zobrazují mýtické bytosti a složité vzory a ukazují uměleckou zručnost dávných řemeslníků.

Hrob starověké „módní návrhářky“, který archeologové pojmenovali Nataša, byl nalezený po vypuštění velké umělé nádrže na Sibiři. Poklad o rozměrech 18 × 8 cm byl objevený v "atlantské nekropoli", která je obvykle zcela zatopená, v letních měsících, když byla nádrž dočasně vypuštěná.

Podobnost čistě náhodná

Archeolog doktor Pavel Leus uvedl: „Tento šperk byl vyrobený z kovu a Natašin hrob s 'iPhonem' z doby Hunnu (Xiongnu) zůstává jedním z nejzajímavějších na této lokalitě."

Nález této 2 137 let staré přezky slouží jako připomínka vynalézavosti a řemeslné zručnosti starověkých civilizací. Pochází z období starověké říše Xiongnu, což byl národ kočovníků, který v oblasti vládl od 3. století př. n. l. do konce 1. století n. l. Složité intarzie jsou vyrobené z tyrkysu, karneolu a perleti - a také z formy staročínské mince. Poukazuje také na lidskou fascinaci vytvářením předmětů, které se podobají moderním technologiím, a to i v dobách, kdy byl takový pokrok nemyslitelný.

Jak trefně říká doktorka Kilunovská: „Tento artefakt je svědectvím lidské představivosti a naší touhy vytvářet předměty, které odrážejí naše vyvíjející se chápání světa. Připomíná nám, že snaha o inovace je hluboce zakořeněná v naší povaze."

Přestože prvotní podobnost tohoto starověkého sibiřského artefaktu se současným iPhonem mohla vyvolat intriky a spekulace, bližší zkoumání odhalí skutečnou povahu předmětu - složitě navrženou přezku na opasek, kterou vyrobili zruční starověcí řemeslníci.

Zdroje: www.thesun.co.uk,  www.thearchaeologist.org, www.foxnews.com