2000 let starý předmět nalezený v Rusku zmátl vědce. Vypadá úplně jako iPhone. Uhodnete, co to je?

Jarouš M Komořanský | 23. 5. 2023

Záhadný 2000 let starý předmět byl nalezený na Sibiři a až nápadně připomínal iPhone. I když v dnešním světě, který překypuje technologickými zázraky, není neobvyklé narazit na zajímavé objevy, které zpochybňují naše vnímání minulosti, takto pokrokový stroj skutečně vědce pobavil.

Archeologové na Sibiři v hrobě ženy objevili zvláštní předmět, který je ohromil. Starověký artefakt byl pohřbený v místě, kterému se říká ruská Atlantida, a nápadně se podobá modernímu iPhonu. I proto vzbudil zvědavost a představivost vědců. Co přesně je tedy tento záhadný předmět, který vědce zmátl? Pojďme se ponořit do záhady a odhalit tajemství tohoto mimořádného nálezu.

Napomoci může i toto video:

Zdroj: Youtube

Odhalení artefaktu vědce udivilo

Na první pohled se předmět objevený na Sibiři nápadně podobá současnému chytrému telefonu. Jeho obdélníkový tvar, hladké hrany a složité rytiny na povrchu se na první pohled podobají zařízení, které všichni dobře známe. Mohlo by se však skutečně jednat o dávného předchůdce našich moderních komunikačních zázraků?

Podle renomované archeoložky, doktorky Mariny Kilunovské je „podobnost tohoto artefaktu s iPhonem skutečně fascinující. Ukazuje pozoruhodnou řemeslnou zručnost našich předků a vyvolává otázky o vlivu vyspělých technologií ve starověkých civilizacích." Ale například doktor Michail Kozlov, kulturní historik, nabízí jiný pohled: „I když je podobnost pozoruhodná, musíme k tomuto objevu přistupovat opatrně. Před vyvozením definitivních závěrů je nezbytné analyzovat artefakt v jeho historickém a kulturním kontextu."

Jaký předmět drží v ruce mladá žena? Obraz z 19. století vyvolal na internetu obrovský poprask
Magazín

Jaký předmět drží v ruce mladá žena? Obraz z 19. století vyvolal na internetu obrovský poprask

Odhalení starověkého původu bylo ještě překvapivější

Po bližším zkoumání a pečlivé analýze vědci zjistili skutečnou identitu tohoto záhadného předmětu. Ukázalo se, že sibiřský artefakt je starověká opasková spona či přezka, vyrobená s pozoruhodnou zručností a důrazem na detail. Složité řezby na povrchu zobrazují mýtické bytosti a složité vzory a ukazují uměleckou zručnost dávných řemeslníků.

Hrob starověké „módní návrhářky“, který archeologové pojmenovali Nataša, byl nalezený po vypuštění velké umělé nádrže na Sibiři. Poklad o rozměrech 18 × 8 cm byl objevený v "atlantské nekropoli", která je obvykle zcela zatopená, v letních měsících, když byla nádrž dočasně vypuštěná.

Podobnost čistě náhodná

Archeolog doktor Pavel Leus uvedl: „Tento šperk byl vyrobený z kovu a Natašin hrob s 'iPhonem' z doby Hunnu (Xiongnu) zůstává jedním z nejzajímavějších na této lokalitě."

Nález této 2 137 let staré přezky slouží jako připomínka vynalézavosti a řemeslné zručnosti starověkých civilizací. Pochází z období starověké říše Xiongnu, což byl národ kočovníků, který v oblasti vládl od 3. století př. n. l. do konce 1. století n. l. Složité intarzie jsou vyrobené z tyrkysu, karneolu a perleti - a také z formy staročínské mince. Poukazuje také na lidskou fascinaci vytvářením předmětů, které se podobají moderním technologiím, a to i v dobách, kdy byl takový pokrok nemyslitelný.

Jak trefně říká doktorka Kilunovská: „Tento artefakt je svědectvím lidské představivosti a naší touhy vytvářet předměty, které odrážejí naše vyvíjející se chápání světa. Připomíná nám, že snaha o inovace je hluboce zakořeněná v naší povaze."

Tento podivný nákres Leonarda da Vinciho vyvolal na internetu šok. Je pravý? Co myslíte?
Magazín

Tento podivný nákres Leonarda da Vinciho vyvolal na internetu šok. Je pravý? Co myslíte?

Přestože prvotní podobnost tohoto starověkého sibiřského artefaktu se současným iPhonem mohla vyvolat intriky a spekulace, bližší zkoumání odhalí skutečnou povahu předmětu - složitě navrženou přezku na opasek, kterou vyrobili zruční starověcí řemeslníci.

Zdroje: www.thesun.co.uk,  www.thearchaeologist.org, www.foxnews.com

Tagy Atlantida iPhone Mikhail Kozlov objev Sibiř