Vědci našli v Arktidě hroby záhadných vyspělých lidí. Kostry měly rudé vlasy a oči z obsidiánu

Elena Velímská | 27. 3. 2023

V mořích, na pevninách, dokonce i pod nimi nacházejí archeologové stopy „ztracených“ neznámých kultur. Nejde jen o pozůstatky dávných domorodých kmenů, ale i vyspělých civilizací. Jedna z nich žila i v nehostinných ledových krajinách a zanechala po sobě město Ipiutak. Kam zmizela a proč? Co o ní víme?

Na seznamu ztracených, na seznamu záhadných

Osídlení Ipiutak je na seznamu záhadných měst nejen proto, že ho vybudovala neznámá kultura, ale přispívá k tomu i místo, kde leží. Nachází se za polárním kruhem, jedné z nejnevlídnějších oblastí pro život člověka – zemí ledů a sněhů s mrazivými vodami, na severním pobřeží Aljašky, poblíž města Point Hope.

Ipiutak objevili archeologové během expedice v letech 1939 a 1940, kterou vedli Helge Eyvin Larsen a Froelich Gladstone Rainey. Výpravu financovalo Americké přírodovědné muzeum v New Yorku. Je to dosud největší archeologické naleziště v „zemi Eskymáků“. Místní Inuité však tvrdí, že město nevybudovali jejich předci, ale „rudovlasá rasa s modrýma očima“.

Pokud nejsou neznámí stavitelé potomky původních obyvatel a liší se od arktických kmenů, kdo tedy byli? Odkud přišli a proč si zvolili nehostinný kraj za svůj domov?

Nad touto sumerskou záhadnou tabulkou vědci dumali 150 let. Teď přišli se senzačním vysvětlením
Magazín

Nad touto sumerskou záhadnou tabulkou vědci dumali 150 let. Teď přišli se senzačním vysvětlením

Co prozradily archeologické vykopávky

Ač moře spláchlo mnohé důkazy o existenci „Ipiutaků“, přesto jich archeologům zanechalo dostatečné množství v podobě pozůstatků staveb a artefaktů. Z nich badatelé vyčetli, že osídlení pochází z období 2 000 až 3 000 let př. n. l. a k jeho zániku došlo dle odhadů kolem roku 800 př. n. l. Když neznámí „světlovlasí modroocí obři“, jak jim místní říkají, dorazili na místo, neměli to lehké. Kromě stravy se museli v první řadě postarat i o příbytky. A to v zemi, kde téměř celý rok vládne zima a v místě, kde neměli k dispozici žádný stavební materiál jako dřevo ze stromů nebo kameny.

Přesto si ve zmrzlé zemi dokázali vybudovat dočasná obydlí v jámách hlubokých přes osmnáct metrů. Pak se pustili do staveb stálých „stavení“. Postavili si je ze svázaných kostí mrožů a velryb pokrytých kůžemi. Žeberní koše posloužily jako střecha. Archeologové se domnívají, že jich bylo nejméně osm set a stejný počet byl i jámových chatrčí. Obydlí byla „úhledně seřazena“ a vedly mezi nimi uličky. Dle předpokladů v Ipiutaku žilo na osm tisíc lidí. Ipituak tak byl největším „sídlištěm“ před příchodem Evropanů.

Starobylou neznámou kulturu ukazuje následující video:

Zdroj: Youtube

Artefakty napovídají, ale přesto mlčí

Již samotná obydlí napovídají, že obyvatelé Ipituaku nebyli kočovní lovci a jejich hlavní potravou byli mroži a tuleni, které lovili z plovoucích ker harpunami. Na lov karibu – sobů, používali luky a šípy. Vykopávky ukázaly, že město muselo velmi prosperovat a bylo střediskem obchodu.

Pohřebiště s více než pěti tisíci hroby pak ukázalo, že tato neznámá kultura měla velmi pokročilé znalosti matematiky a astronomie a byla mnohem vyspělejší než jiné eskymácké kmeny. Také praktikovala neobvyklé rituály a nejspíš šamanismus. Archeologové objevili lebky s umělými očními bulvami z klů, které byly vykládané obsidiánem. Některé měly z klů umělé nosy ve tvaru ptačích hlav. V hrobech byla nalezena i těla mumifikovaných zvířat. I ta měla oči z obsidiánu.

Záhadná obří sfinga v Pákistánu rozhádala vědce do krve. Netuší, kde se vzala a kdo ji vytesal
Magazín

Záhadná obří sfinga v Pákistánu rozhádala vědce do krve. Netuší, kde se vzala a kdo ji vytesal

Mezi vykopanými artefakty byly nádherně vyřezávané předměty, které se zcela vymykají eskymácké nebo jiné americké kultuře, dále pak brože a přívěsky z velrybích kostí. To vše ukazuje na umělecké schopnosti této kultury. Četné nástroje pak na dovednost jejich používání. „Ačkoli tato kultura předchází známým typům eskymácké kultury na arktickém pobřeží, není primitivní a od známých eskymáckých vzorů se liší tak výrazně, že mě to vede k domněnce, že její původ najdeme mimo arktické oblasti, pravděpodobně ve východní Asii,“ domnívá se Reichlich.

Na Sibiři se tvoří záhadné obří krátery. Vydávají zvuky a světélkují. Děsí obyvatele i vědce
Magazín

Na Sibiři se tvoří záhadné obří krátery. Vydávají zvuky a světélkují. Děsí obyvatele i vědce

Příchod a zmizení

Dle mnohých předpokladů archeologů a antropologů se do Ameriky předkové jejích původních obyvatel dostali z Asie přes pevninský most v oblasti Beringova průlivu, když následovali stáda lovné zvěře. Může to vysvětlovat původ kultury Ipiutaků. Co se ní stalo? Dle místní legendy tato odlišná rasa žila v místě až do "války bohů" a poté odešla. Zanechala ale po sobě místo velkého historického a archeologického významu.

anomalien.com, ancientpages.com

Tagy Aljaška Amerika Arktida Asie Froelich Rainey kmen kultura New York