www.comicism.tripod.com, www.zoom.iprima.cz, www.plus.rozhlas.cz, www.fronta.cz, www.cs.wikipedia.org

Vraždy, koncentrační tábory, spiknutí, vypalování obcí, znásilňování. Druhá světová válka znamenala pro miliony lidí peklo na Zemi. Stálo za ním více než dvacet nejvýše postavených nacistů, v čele s Josephem Goebbelsem, Heinrichem Himmlerem a Adolfem Hitlerem. „Měli tito lidé svědomí? Jak uvažovali?” ptala se vědecká komunita, jejímž cílem bylo pochopit, co člověka vede k tak velké krutosti.

Příležitost podívat se zadrženým tzv. pod pokličku dostali psychiatr Dr. Douglas Kelley a prominentní psycholog Dr. Gustave Gilbert během Norimberského procesu vedeného Mezinárodním vojenským tribunálem, který od 20. listopadu 1945 do 1. října 1946 soudil 24 nejdůležitějších představitelů nacistického Německa. 

IQ nacistů

Úkolem odborníků bylo zjistit, zda pohlaváři trpí duševními poruchami, jak velká byla jejich záměrná spoluúčast na krvavých zločinech, s čímž souvisela také inteligence a schopnost přemýšlení. Výsledky byly překvapivé.

IQ testy se skládaly z verbální a performační části. Zahrnovaly zapamatování čísel, řešení početních úkolů, zjišťování obecných informací, seřazování obrázků do příběhů nebo jejich doplňování, aby dávaly smysl. Do studie byl zařazen i Rorschachův test využívající projekci myšlenkových pochodů k rozboru osobnosti.

Co nacisté viděli například na tomto obrázku? Guvernér Polska Hans Frank přirovnal fleky k medvědům držící láhev, Hitlerův zástupce a vůdce NSDAP Rudolf Hess zase dva muže, kteří spolu hovoří o krvi. „Každý z obžalovaných je jiný. Obecně se ale jedná o silné, agresivní a egocentrické osobnosti s nedostatkem emocí a minimem přívětivosti,” vyhodnotili lékaři.

Žebříček inteligence

Zároveň také všichni, až na Juliuse Streichera, vydavatele silně antisemitského plátku Der Stürmer, vykazovali nadprůměrnou inteligenci. V průměru jim bylo naměřené IQ 128, což je o 28 bodů více, než je obvyklá hodnota inteligenčního kvocientu.

128 bodů získal Albert Speer, jenž před tribunálem litoval svých činů a tvrdil, že o nacistických zvěrstvech nevěděl. Číslo 130 získali Hans Frank, Hans Fritzsche a Baldur von Schirach. Hodnotou 134 a 138 se pyšnili Erich Raeder, Franz von Papen, Karl Dönitz a ministr letectví, zakladatel gestapa a vrchní velitel Luftwaffe Hermann Wilhelm Göring. Testy ukázaly, že měl poruchu osobnosti a vyznačoval se velice krutou povahou. 

Zdroj: Youtube

Na druhém místě se umístil rakouský kancléř Arthur Seyss-Inquart, který byl zodpovědný za deportace nizozemských Židů a střílení rukojmích. Jeho IQ bylo 141. Nejchytřejším německým politikem byl Hjalmar Schacht s hodnotou 143. Ten byl při Norimberském procesu zproštěn viny, jelikož soudci odhalili, že nebyl spjat s nacistickou ideologií. Inteligenční kvocient Adolfa Hitlera nebyl nikdy naměřen. Dnešní psychologové se ale domnívají, že jeho schopnost ovládnout masy nemohla být dílem hloupého člověka. Odhaduje se, že jeho IQ se mohlo pohybovat mezi 130 až 140.