Optické iluze

Optické iluze jsou víc než zábavnou kratochvílí. Jsou způsobem, jak zbystřit své smysly natolik, abychom viděli i to, co se zdá na první pohled skryté. 

Díky optickým klamům zlepšujeme kognitivní schopnosti, učíme se vnímat nejmenší detaily a procvičujeme zrakové svaly. Učíme se být více pozorní. 

Pokud tomu nevěříte, vyzkoušejte si naši IQ výzvu. Tu rozluští jen malá hrstka zúčastněných. Odborníci se shodují, že až 95% jedinců při této výzvě pohoří. 

Celý fakt navíc ztěžuje časový limit. Ten, jak jeho název napovídá, rozhodně není neomezený. Na vyřešení našeho hlavolamu máte pouhých 10 vteřin. Je tedy potřeba se skutečně soustředit. 

Vždy je dobré vnímat obrázek jako celek a pak si ho rozčlenit na malé části. Vnímat všechny tvary, stínování i obrazce, které se vám jeví před očima. 

Prchající milenci

Pak máte šanci vidět i to, co se naším očím jeví jako skryté. V našem případě tak na obrázku vousatého muže můžete spatřit prchající milence. 

Co vidíte jako první? 

Zdroj: Youtube

Musíte se ale soustředit. Kromě toho, že budete obrázek nahlížet jako celek, zkuste si tvář vousatého muže rozdělit na jednotlivé části. Jaké má oči? Co obočí? A líbí se vám jeho nos? 

Každá z těchto částí vás totiž může zavést k indícii, díky které budete obrázek vidět a vnímat jinak. Uvidíte v něm i zmíněné prchající milence. Zkusíte to? 

Pokud kývete na výraz souhlasu, nastavte si časovač hodinek na 10 vteřin. Pak se zadívejte na obrázek a zběžně si řekněte, co všechno vidíte. Pak zkuste hledat dál. Milenci na obrázku skutečně jsou. 

Už je vidíte? Pokud jste je v časovém limitu nenašli, nevadí. My vám je ukážeme. Hlavy na sebe dívajících se milenců tvoří mužovi oči. Víčka jeho očí a obočí vytváří klobouky na jejich hlavách. 

Nos vousatého muže tvoří jejich spojené paže a zmíněné vousy jejich rozevláté šaty. Optické iluze jsou důkazem, že každý máme svůj vlastní pohled na věc a odlišný způsob vnímání věcí před sebou. To ale neznamená, že si své pozorovací schopnosti nemůžeme zlepšit. 

Zdroje: www.jagranjosh.com, timesofindia.indiatimes.com, www.mirror.co.uk