Z Mountjoy ten den uprchli tři vysoce postavení představitelé Prozatímní Irské republikánské armády, Seamus Twomey, Kevin Mallon a Joseph O'Hagan, kteří byli zvláštním tribunálem odsouzeni k nepodmíněným trestům bez možnosti obhajoby. Seamus Twomey vyfasoval pět let, jeho druhové vyvázli s tresty nižšími. Prozatímní IRA proces odsoudila jako "probritský a kolaborantský" a ihned zvažovala kroky, jakými by se dali její předáci osvobodit.

Nápad propašovat do vězení výbušniny a přehodit přes zeď provazový žebřík zněl poněkud těžkopádně, zato trik s helikoptérou mohl být s trochou drzosti a štěstí rychlý a snadný. Plán vyšel až překvapivě hladce.

Pilot Thomson Boyes neměl tušení, kam letí. Muž, který se mu představil jako pan Leonard, si ho najal na vyhlídkový let, při němž si chtěl údajně prohlédnout terén pro připravovaný film. Že půjde o výlet poněkud jiného charakteru, pochopil Boyes až ve chvíli, kdy do vrtulníku nastoupili i maskovaní muži s odjištěnými pistolemi v rukou.

Pilot byl donucen přistát přímo na dvoře věznice Mountjoy, kde nabral další tři pasažéry z řad trestanců. Než se dozorci vzpamatovali, odlétal zase pryč. Jeden ze strážců zoufale zařval: "Zavřete bránu, zavřete tu pitomou bránu!", aniž si uvědomil, že vrtulník bránu k odletu nepotřebuje. Celá operace trvala necelou minutu. (Zdroj: en.wikipedia.org/wiki/Mountjoy_Prison_helicopter_escape)

Incident byl velkým trapasem pro irskou vládu vedenou Liamem Cosgravem. Na adresu jeho kabinetu vtipkovala média po celém světě a německý časopis Der Spiegel událost označil za útěk století. Irská hudební skupina Wolfe Tones okamžitě reagovala novým hitem nazvaným "Píseň o helikoptéře", který se sice nesměl vysílat na veřejnoprávních stanicích RTÉ, ale přesto se bleskově vyšplhal na špičku žebříčku nejprodávanějších singlů.

Prozatímní Irská republikánská armáda se vydělila z oficiální organizace IRA v roce 1969. Její jádro tvořili republikáni a irští katolíci, kteří nesouhlasili s posunem vedení IRA směrem k levicovým a socialistickým myšlenkám. Šlo o ozbrojenou skupinu, jež stylem partyzánského boje usilovala za odtržení Severního Irska od Spojeného království. V Anglii i v Severním Irsku podnikla sérii bombových útoků na vojenské a obchodní cíle. Do příměří uzavřeného v roce 1997 zavinila smrt 1700 lidí, mezi nimiž bylo přes 500 civilistů. Sama organizace během bojů ztratila téměř 300 členů. (Zdroj: en.wikipedia.org/wiki/Provisional_Irish_Republican_Army)