www.allthatsinteresting.com, www.zoom.iprima.cz, www.cs.wikipedia.org

Popravčí svá slova splnil. Údajně špatně vypočítal pokles těla. Nejznámější nacistické bachařce se tak nezlomil vaz, ale dvacet minut se dusila. Její poprava se uskutečnila 13. prosince roku 1945. Tři roky poté, co vstoupila do pomocné jednotky SS v koncentračním táboře Ravensbrück.

Irma Grese

Irma se narodila 7. října 1923 v obci Wrechen poblíž Paselwalku do rodiny zemědělského dělníka Alfreda Grese. Když jí bylo třináct let, poprvé pocítila, jak je život nespravedlivý. Její matka spáchala sebevraždu. Poté, co se dozvěděla, že je jí manžel nevěrný, vypila kyselinu chlorovodíkovou. 

Drobná blondýnka nikdy nepatřila k těm nejbystřejším. Ve škole jí to nešlo a často byla cílem posměchu. Po ukončení povinné docházky se tak rozhodla, že už dál studovat nebude. Připadalo jí to jako ztráta času. Její pozornost navíc uchvátila nacistická ideologie. Vstoupila tak do Svazu německých dívek a nechala se zaměstnat jako asistentka zdravotní sestry v sanatoriu SS Hohenlychen. Zde se dostala k neetickým pokusům na lidech, které na vězních z koncentračních táborů prováděl doktor Karl Gebhardt.

Pravděpodobně zde se poprvé projevila její sadistická povaha. Jakmile to bylo možné, přihlásila se na pozici dobrovolné dozorkyně v ženském koncentračním táboře Ravensbrück. To jí bylo devatenáct let. Svou práci vykonávala pečlivě. Záhy proto povýšila a byla převelena do Auschwitz-Birkenau.

Brzy navázala milostný vztah se šéfem tábora Josefem Kramerem a i díky tomu se stala druhou nejmocnější ženou v Březince. Chodila v těžkých černých holínkách a v rukách třímala bič nebo hůl, jež aktivně používala. Většinou se zaměřovala na krásné a mladé Židovky, v nichž viděla svoji konkurenci. Mučila je tak, že pokud přežily, nebyly k poznání. Na jiné pouštěla hladové psy. Těhotné nutila k potratu. Byla také jednou z mála, která rozhodovala, kdo půjde do plynu a kdo ne. 

Osvětimská hyena

Brzy se jí začalo přezdívat „Blonďatý anděl“ nebo „Hyena z Osvětimi“. Její brutalita byla tak proslulá, že i hlavní lékař tábora, Eduard Wirths, ji zakázal pracovat s Josefem Mengelem, jenž prováděl pokusy na lidech.

Zdroj: Youtube

V lednu 1945 byla převelena do Bergen-Belsenu, kde ve svých sadistických praktikách pokračovala. Naštěstí ne na dlouho. 17. srpna již byla zatčena britskými vojenskými jednotkami. Grese až do poslední chvíle odmítala, že se něčím provinila. Za své činy byla odsouzena k trestu smrti.