Vrak lodi Ironton

Loď Ironton se potopila v roce 1894 poté, co se srazila s lodí Ohio. Ačkoliv dva členové původně sedmičlenné posádky přežili, loď s dalšími 5 členy posádky se navždy ztratila v hlubinách Huronského jezera. Její vrak se dlouhé desítky let nedařilo najít. 

Změnilo se to o mnoho let později, v roce 2017. Díky vědcům z Národního úřadu pro oceán a atmosféru státu Michigan se vrak lodi Ironton konečně objevil. 

Do pátrání se pustily hned dva výzkumné týmy potápěčů. Jako výchozí bod použili potápěči polohu vraku lodi Ohio. O celé 2 roky později pak našli to, co více než 100 let leželo na dně Huronského jezera. 

Za pomoci dálkově ovládaného vozítka, detailnímu zmapování dna jezera a sonaru objevili více než 770 tunový vrak Irontonu. 

Ironton se nacházel stovky metrů pod hladinou jezera a jako zázrakem byl téměř neporušený. Podvodní robot pomohl potvrdit skutečnou totožnost lodi. 

Vyřešili záhadu

Díky nalezení vraku lodi Ironton se konečně vyřešila záhada jejího potopení. Ukázalo se, že po srážce s lodí Ohio utrpěl Ironton obrovské poškození. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Díra dlouhá několik metrů tak definovala další osud lodi. Zkáze se nedalo vyhnout. Ačkoliv se posádka Irontonu pod vedením kapitána Petera Girarda všemožně snažila srážce zabránit, silný vítr značně zkomplikoval orientaci na jezeře.  

Ironton narazil do téměř 62 metrů dlouhého parníku Ohio. Dřevěná nákladní loď byla navíc naložená zhruba 1000 tunami obilí. 

Obě lodi čekal stejný osud. Jako první se potopil parník Ohio, necelou hodinu po něm šel ke dnu také Ironton. Potopil se spolu se záchranným člunem, pevně připevněným na jeho zádi. 

Objev vraku lodi Ironton však pomohl vyřešit i další problém. Tím bylo poslední rozloučení s těmi, kteří na Irontonu zahynuli a nikdo nevěděl, kam přesně se loď potopila. 

„Doufáme, že tento objev pomůže přispět k určitému uzavření vztahů s rodinami těch, kteří na Irontonu zahynuli, a s komunitami, které jeho ztráta zasáhla," uvedl Robert Ballard z Ocean Exploration Trust. „Ironton je dalším dílkem do skládačky fascinujícího místa Alpeny v historii amerického obchodu."

Zdroje: thunderbay.noaa.gov, en.wikipedia.org, www.smithsonianmag.com