Boháč života

Sedmdesáté narozeniny oslaví Ivan Hlas dne 10. května. Pochází z Prahy, vyučil se knihkupcem, ale vystřídal přes dvě desítky zaměstnání. Jako kulisák a čalouník pracoval v Národním divadle, kromě knih prodával i zeleninu. Přikládal do kotle, odečítal vodu, doručoval poštu. Na stavbách pracoval jako dělník či závozník. Všude ho ale doprovázela jeho kytara.

Učil se na ni hrát už od malička, je absolventem oboru klasická kytara na LŠU. Svou první kapelu The Mice založil na škole jako čtrnáctiletý, v ní začal skládat. Na poloprofesionální dráhu se vydal se svou skupinou Žízeň (1971), která s vlastním repertoárem ve stylu městského blues vystupovala v klubech a na festivalech. Než na podiu zazněly první skladby další z jeho skupin Nahlas, zahrál si a zazpíval po boku několika známých muzikantů.

Na videoklip k jedné z jeho známých písní a poslechnout si ji můžete na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

V současné době už nějaký čas vystupuje se svým komorním Ivan Hlas Trio spolu s kytaristou a zpěvákem Norbim Kovácsem a Olinem Nejezchlebou, který hraje na violoncello. Uskupení podává Hlasovy písně od hospodských blues a městských balad přes rokenrol a písničky s etnickým nádechem v krásných aranžmá a skvělou hrou na akustické nástroje.

Na následujícím videu si můžete poslechnou jejich Lístek do starejch časů:

Zdroj: Youtube

Po těžkých měsících

Dnes už jedna z našich hudebních legend se Hlas potýkal s rakovinou. Hrozilo mu, že už si své písničky nezazpívá. Lékaři mu našli nádor na hlasivce v polovině roku 2018 poté, co měl problémy se zpěvem a mluvením. Uvažovali o ozařování, což by mu v krku mohlo napáchat neplechu. Nádor se rozhodli vyoperovat a zákrok dopadnul dobře. Pět měsíců pak musel dodržovat naprostý hlasový klid. Nesměl téměř mluvit, natož zpívat. Nějaký čas měl ještě potíže s mluvením, zpívat mu šlo mnohem lépe.

Sedmdesátník

Při příležitosti sedmdesátých narozenin Hlas pro své fanoušky připravil koncertní turné po Čechách i na Slovensku, které nazval po loňském úspěšném albu Pramínek času. Zahájil ho na počátku dubna v Malostranské besedě, kde zároveň pokřtil stejnojmenné vinylové 2LPíčko. Šestnáct písní z původního alba doplňují čtyři nové skladby. Nabízí průběh tvorbou pěti desetiletí.

V rámci koncertů chystá trio i drobná překvapení. O Ivanu Hlasovi natočila režisérka Alena Činčerová celovečerní dokument, který ČT Art odvysílá v květnu. Zbývá popřát vše nejlepší, ať se turné vydaří, a zdraví vydrží.

Zdroje: www.blesk.cz, www.ivanhlas.cz, www.idnes.cz, www.blesk.cz, www.idnes.cz, www.ahaonline.cz