Narodil se v lednu roku 1937 v Praze a pro rodiče byl jediným potomkem. Měl dětství jako z pohádky – hrál fotbal, učil se na klavír, chodil do školního souboru. Jedinou skvrnou jeho dětství byla dětská obrna, jíž prodělal v třech letech, ale dokázal se z ní zotavit.

V posledním válečném roce se stal členem Dismanova dětského souboru a s ním slavil první úspěchy.

Filmový Oskar a politický střet

Ve filmu debutoval již v roce 1947 ve slovenském filmu Varúj! Přestože to byla jen malinká role, na Ivana se usmálo nečekané štěstí. Objevil ho režisér Fred Zinneman a dal mu hlavní roli v americko-švýcarském dramatu Poznamenaní. A to způsobilo poprask, protože Ivan za tuto roli získal dětského Oskara a Zlatý glóbus. Nikomu jinému se to už po něm nepodařilo.

Jenže co čert nechtěl – v tehdejší politické situaci si nemohl ceny přijet osobně převzít, takže mu je přivezli až do Prahy.

Zde dostal další nabídky k americkému filmu, ale to režim nemohl dopustit. Chlapec se měl stát „československým klenotem“. A tenhle škraloup mu pak nikdo dlouho neodpáral.

A to mu dokonce prý psaly i tehdy „holčičky“ Brigitte Bardot a Shirley Temple s tím, že se těší na spolupráci s ním. Ta se ale nikdy neuskutečnila.

Zapomenut a potlačen

Jenže tento československý klenot v tehdejším podání znamenalo, že vlastně přestal hrát. Nikdo ho nesměl obsadit a hrál jen zcela podružné malé role. Film se pro něj nadobro zavřel v roce 1950 malou rolí leteckého modeláře ve snímku Vítězná křídla.

Ještě nadaboval jeden ruský film, a to bylo vše.

Vystudoval gymnázium, ale ani na DAMU jít nemohl. Živil se tedy všemožně, jako průvodčí, redaktor, technik, kontrolor.

Párkrát si i zahrál na nějaké amatérské scéně a v malých rolích, spolupracoval i s rozhlasem. Jenže nikoli jako herec, ale technik a hlasatel. V roce 1972 ho ale vyhodili i z rozhlasu.

Ani v osobním životě štěstí neměl. Nikdy se neoženil a žil jen s maminkou. Tatínek zemřel, a když jej následovala i maminka, zůstal zcela sám.

Holdoval alkoholu, který mu pomáhal překonat těžkou životní situaci a trápení.

Ač v dětství obrnu překonal bez následků, ty se projevily později. Onemocněl k tomu i cukrovkou, která se s alkoholem příliš neslučuje... On toho ale nedbal. Utápěl tak svůj nešťastný osud a po smrti maminky už neměl proč žít.

Zemřel sám, ve svém byte v pražské Libni v pouhých padesáti letech. Jeho tělo našli sousedi, stejně jako jeho Oscara a Glóbus, pečlivě schovávaného v krabici od bot…

Skutečně smutný osud. Shrnuje ho i toto video:

Zdroj: Youtube

Obě tyto jedinečné ceny jsou vystaveny ve sbírkách Národního filmového archivu v Praze.

Na více fotek tohoto skvělého, ale zapomenutého a upozaděného herce, se podívejte v naší galerii.

Zdroje: www.super.cz, dvojka.rozhlas.cz, www.csfd.cz, cs.wikipedia.org