Od politiky k psaní

Ve své nejnovější knize Sochobásně v Síti představil bývalý ministr vnitra Ivan Langer jedinečné spojení současného umění a poezie. To je určené všem vášnivým čtenářům i milovníkům umění. Langerova kniha je specifická tím, že čerpala inspiraci z jeho vlastních statutů na sociální platformě Facebook. 

Langer tak předložil sbírku textů, které jsou syrové, autentické a vystihující jedinečnost daného okamžiku. „Je to zajímavé, protože ty texty vznikaly autenticky v daném okamžiku. Neseděl jsem nad nimi dlouho. Bylo třeba rychle zachytit potřebnou chvíli,“ uvedl Langer při nedávné prezentaci své knihy v brněnském knihkupectví Barvič a Novotný.

Co tuto knihu od ostatních odlišuje, je Langerův inovativní přístup k formě. Inspirovaný Kaligramy Guillauma Apollinaira se pouští za hranice tradičního dvourozměrného písma a proniká do oblasti trojrozměrného umění. 

„Nestačí mi psát a tvořit ve dvou rozměrech. Proto jsem se přesunul do 3D. Myslím, že jsem přišel s novým termínem sochobáseň a výsledkem je nejen kniha, ale také pětadvacet sochařských reliéfů, kde text přenáším na dřevěné desky,“ upřesnil Langer.

Velké překvapení

Pro ty, kteří znají Langera pouze jako politika, může být odhalení jeho literárních aktivit poměrně velkým překvapením. „Překvapuje mě, že vůbec píše. Znám ho jen jako politika,“ poznamenal jeden z účastníků autogramiády.

Ivan Langer: Nevylučuji návrat do politiky

Zdroj: Youtube

Langerův přechod od politiky k poezii však nezůstal bez povšimnutí. Jeho statuty s oblibou sledovala celá Langerova fanouškovská základna. Jedním z jeho obdivovatelů byl i Matěj Horák. Student, který se zúčastnil také křtu knihy v brněnském knihkupectví. 

„Jeho příspěvky čtu asi čtvrt roku a zajímá mě, jak jeho texty vypadají v knize,“ uvedl Horák. Langer sice na akci představil pouze tři své sochařské reliéfy, ale naznačil, že se chystá širší výstava. 

„Na přelom září a října chystáme v Brně výstavu všech reliéfů,“ prozradil Langer. Současně tak naznačil možnost, že nadejde příležitost, kdy se širší veřejnost bude moci blíže seznámit s jeho autorskou tvorbou.

Ve světě, kde se neustále stírají hranice mezi jednotlivými profesemi, jsou Sochobásně v síti Ivana Langera důkazem inovace a kreativity. Odvážným zkoumáním formy a obsahu zve Langer čtenáře na cestu, na níž poezie překračuje hranice stránky a stává se hmatatelným, pohlcujícím zážitkem.

Ivan Langer se narodil 1. ledna 1967 v Olomouci. Dlouhé roky působil jako český politik. Od roku 1991 byl členem ODS, v letech 1996–2010 poslancem Poslanecké sněmovny a následně českým ministrem informatiky a ministrem vnitra.

Ivan Langer je ženatý. Spolu s manželkou Markétou výchovávají 3 děti, dceru Petru a syny Patrika a Jakuba. Své prožitky při očekávání dcery Langer vydal v knize Průvodce muže těhotenstvím, kterou sám popisuje jako „drobný příspěvek pro všechny informací chtivé muže, jak prožít, resp. přežít těhotenství a dožít se porodu a pro ženy, které mají zájem o sondu do duše prvorodícího muže.“

Zdroje: cs.wikipedia.org, www.idnes.cz, www.novinky.cz