Smutný osud Karla Nováka: Kam se poděl ten prďola, co čepoval to pivo?

16. srpen 2019 četba na 2 minuty
Luděk Sobota a Karel Novák

Luděk Sobota a Karel Novák

Foto: ČSFD

Jméno Karla Nováka není filmovým divákům tak známé. Ale když se řekne "prďola, co tady čepuje to pivo", ihned se vám vybaví jeho tvář. Epizodní role žárlivého výčepního v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje z Nováka učinila nezapomenutelnou postavičku. Proč toho nadaný herec nenatočil víc?

Karel Novák se v životě věnoval hlavně divadlu. Nejprve působil jako loutkoherec, potom přešel do Naivního divadla Liberec, ze kterého později vznikla Ypsilonka. U filmu dostával spíš epizodní role, z nichž nejvýraznější byla postava výčepního Karla v úspěšném trháku Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje. V komedii svedl s hlavním hrdinou Františkem Koudelkou bitku o srdce půvabné prodavačky Blanky (Marta Vančurová) a utrpěl potupnou porážku.

Smůla v lásce Nováka provázela i ve skutečném životě. První žena se s ním rozvedla, druhá holdovala alkoholu. "Karel tenkrát říkal, že ji zachrání, že ji z toho alkoholu dostane," zavzpomínal v pořadu Prásk režisér liberecké Ypsilonky Jan Schmidt. Nakonec se však stalo něco, co nikdo z kolegů nečekal: Novák nejenže manželku od skleniček neodradil, ale propadl jim také.

S démonem bojoval dlouhá léta, až pochopil, že má skutečně problém, a nastoupil na léčení do pražských Bohnic. Během natáčení Jáchyme, hoď ho do stroje, by si určitě nepomyslel, že sám jednou skončí v psychiatrickém ústavu podobném tomu, jaký vedl filmový docent Chocholoušek. V říjnu roku 1980 už byl na tom lépe a dostal propustku. Vrátil se tedy domů a těšil se, že s manželkou za pár dní oslaví své 50. narozeniny. K významnému jubileu ale dostal ten nejhorší "dárek": přistihl svou ženu při nevěře s jiným mužem.

Takové zklamání Novák neunesl a vzhledem k probíhající odvykací kúře ho nemohl jít ani zapít. Tři dny před svými narozeninami spáchal sebevraždu.

Akční letáky