Nedávno vědci použili moderní forenzní techniky k rekonstrukci tváří Rozparovačových obětí. Tento proces zahrnoval vytvoření 3D digitálních modelů lebek obětí na základě fotografií a pitevních zpráv. Tyto modely pak byly použity k vytvoření rekonstrukcí obličejů pomocí počítačového softwaru a tradičních sochařských technik. Pohlédněme tak do tváří jeho pěti hlavních obětí v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Výsledné rekonstrukce poskytují fascinující pohled na životy Rozparovačových obětí a dopad jejich vražd na jejich rodiny a komunity. Slouží také jako připomínka přetrvávajícího významu forenzní vědy, která nám pomáhá pochopit některé z nejtemnějších aspektů lidského chování a čelit jim.

Kdo byly oběti Jacka Rozparovače?

Whitechapelské vraždy jsou sérií nevyřešených vražd, spáchaných v chudinské čtvrti Whitechapel v londýnském East Endu v období od 3. dubna 1888 do 13. února 1891.

Všechny oběti Jacka Rozparovače byly ženy, které pracovaly jako prostitutky v chudé londýnské čtvrti Whitechapel. Pět žen, které jsou obecně považovány za Rozparovačovy oběti, byly Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catherine Eddowes a Mary Jane Kelly. Video nám odhalilo jejich tváře a z rekonstrukce vyplývá, že to nebyly oslnivé krasavice.

Jaký byl způsob Rozparovačových vražd?

Rozparovačova metoda vražd byla obzvláště brutální a spočívala v tom, že své oběti podřezával ostrým nožem. Kromě toho také zohavoval jejich těla, často jim odstraňoval orgány nebo je nechával v rozřezaném stavu. Všechny Rozparovačovy oběti byly také nalezeny na veřejných místech, což naznačuje, že se své zločiny nesnažil skrývat.

Rozparovač si své oběti nevybíral podle žádných specifických znaků, jako je věk, rasa nebo povolání. Zdá se, že si své oběti vybíral náhodně. Existuje však několik teorií o Rozparovačově motivaci a kritériích, podle kterých si své oběti vybíral.

Někteří odborníci se domnívají, že se Rozparovač mohl zaměřit na ženy, které mu připomínaly jeho matku, která se možná sama živila sexem. Jiní se domnívají, že si své oběti mohl vybírat na základě jejich zranitelnosti a nedostatečného společenského postavení, protože sexuální pracovnice ve Whitechapelu byly často na okraji společnosti a měly jen málo prostředků na svou ochranu.

Kanonická pětka podrobněji

Mary Ann Nicholsová je považována za první Jackovu oběť a Mary Jane Kellyová za poslední. Vzhledem k tomu, že je totožnost útočníka dodnes neznámá, je možné, že obětí bylo více, a že ani jedna z těchto dvou žen nemusela být první ani poslední.

Dvaačtyřicetiletá Mary Ann Nicholsová byla nalezena mrtvá s podříznutým hrdlem. Žena měla pohnutou minulost, rozpadlo se jí manželství, měla pět dětí a žila bouřlivým životem prostitutky a obyvatelky Thrawl Street. Na ulici pracovala již mnoho let a zřejmě i Jack Rozparovač ji dostal na ulici. Vyšetřování ukázalo, že měla několikrát proříznuté hrdlo až k páteři, přičemž jeden řez pronikl do páteře. Našla se i brutálně surová zranění břicha. Její smrt vyvolala v médiích mnoho spekulací a později se stala první z kanonické pětice obětí Jacka Rozparovače.

Annie Chapmanová byla sedmačtyřicetiletá žena, která si ve finanční nouzi vydělávala háčkováním květin a v těžkých časech prostitucí. Její tělo bylo nalezeno na kamenných schodech u zadních dveří třípatrového domu na Hanbury Street, kde bydlelo 17 lidí. Objevil ji její soused v 6 hodin ráno s podříznutým hrdlem a zohaveným tělem. Její smrt vyvolala hysterii v médiích i v East Endu, což vedlo k náročným časům pro metropolitní policii.

Elizabeth Strideová pocházela ze Švédska a v minulosti se živila prostitucí. Za dědictví po matce se pak přestěhovala do Londýna, kde začala žít docela dobrý život. Pak se ji ale rozpadlo manželství a ona se znovu uchýlila k prostituci. I ona byla nalezena mrtvá s podříznutým hrdlem, ale bez dalších zohavení, v sousedství židovského anarchistického klubu. To, že nebyla zohavená, vzbudilo otázky, kdo je vrahem, ale čerstvost mrtvoly mnohé vedla k přesvědčení, že Rozparovač byl vyrušen, než dílo dokončil.

46letá Catherine Eddowesová byla snad čtvrtou obětí. I ona měla těžké manželství, které se rozpadlo i kvůli jejím problémům s alkoholem nebo násilnickým sklonům jejího manžela. Její tělo bylo nalezeno zohavené a právě u její mrtvoly vznikla teorie, že Rozparovač měl zkušenosti s chirurgií. Vyjal ji totiž z těla orgány. Cathy zemřela v časných ranních hodinách poté, co dle svědků mluvila těsně předtím s nějakým mužem.

Za poslední Rozparovačovu oběť je považována Mary Jane Kellyová. I ona měla poměrně záhadnou minulost a Jack ji zabil v jejích pouhých 25 letech. I její smrt byla obzvláště násilná – tělo zohavené k nepoznání, s mnoha vyřezanými částmi, které byly rozmístěny po místnosti. Je nejznámější z Rozparovačových obětí a její pohřeb vyvolal veřejné shromáždění.

Kolik obětí bylo skutečně Jackových

Dnes panuje shoda, že vrah, který je dnes známý jako "Jack Rozparovač", měl pět obětí, jež se často označují jako "kanonická" pětice. Obětí totiž bylo možná mnohem více, jak se celou dobu tradovalo.

V oficiálním spisu Whitechapelských vražd jsou ve skutečnosti uvedena jména jedenácti žen, ale policisté a lékaři, kteří byli s případem spojeni, se rozcházeli v tom, kolik z nich měl na svědomí skutečně Jack Rozparovač.

Kolem Jacka Rozparovače byly mnohé mýty. Podle názorů policejních důstojníků, jako byli zástupce komisaře Dr. Robert Anderson, vrchní inspektor Frederick Porter Wensley a Walter Dew, však za naprosto jistých může být považováno „jen“ pět. Stejný závět představuje i dokument, který v únoru 1894 sepsal Melville Macnaghten. Podívejte se i na toto velmi zajímavé video:

Zdroj: Youtube

Záhada Jacka Rozparovače a jeho zločinů nepřestává fascinovat a děsit lidi na celém světě. I když se možná nikdy nedozvíme pravou totožnost vraha.

en.wikipedia.org/wiki/Jack_the_Ripper, www.britannica.com, www.grunge.com, thejacktherippertour.com