Skutečný příběh Jacka Sparrow: Calico Jacka proslavil hlavně jeho vztah k ženám

Lenka Samuely | 7. 1. 2021

Kapitán Jack Sparrow je pravděpodobně nejznámějším fiktivním pirátem, který se zapsal do dějin. Předběhl i legendárního kapitána Flinta z Ostrova pokladů nebo Sandokana. Kapitán Jack Sparrow ve vynikajícím podání kontroverzního herce Johnyho Deppa totiž ukázal jiný úhel pohledu na krvežíznivé piráty. Mořští vlci totiž nejen intrikovali a přepadávali lodě, ale také byli často opilí, blázniví a z boje raději utíkali.  

Přesně takový byl i Jack Rackham alias Calico Jack. Snad nejkrásnější pirát, který kdy drancoval Karibik. Svou přezdívku získal díky drahé látce Calico, kterou tento fešák upřednostňoval a rád ji nosil. Paradoxně si svou slávu nezískal svými krutými činy, ale především díky ženám, které rád na palubě hostil. Ve své posádce měl také dvě nejslavnější pirátky Anne Bonny a Mary Read, které na rozdíl od něj měly dost vznětlivou povahu a se svými obětmi se "nepáraly".

První písemná zmínka o Rackhamovi pochází z roku 1718, kdy působil jako důstojník na lodi Ranger pod kapitánem Charlesem Vanem. Společně s posádkou přepadával lodě u New Yorku a k postu kapitána se dostal náhodou. Když se Vane chtěl vyhnout boji s francouzskou lodí, která je pronásledovala, vystoupil proti němu mladý Rackham a s vidinou tučné kořisti volal po útoku. Vane ale, i přes početnou převahu, svůj názor nezměnil. Později si posádka odhlasovala sesazení Vanea a do funkce nového kapitána si zvolili Jacka. To ale netušili, že docela pohodlný Calico se do opravdových bojů moc nehrne. (Zdroj: www.en.wikipedia.org)

S lodí brázdil karibské vody a přepadával malé rybářské čluny. Těmito "hrdinskými" činy si ale oblibu u svých mužů nezískal. Posádka hladověla a nebyla dostatečně silná, aby zaútočila na větší lodě.

Korunu své pirátské kariéře nasadil v době, kdy v roce 1720 vedl lovec pirátů Jonathan Barnet britské námořnictvo, aby Rackama zajali. Když lokalizovali Calico Jacka v Bry Harbor Bay, Anne Bonny a Mary Read jako jediné na palubě lodě bojovaly. Jack a zbytek jeho posádky se opilí schovali v podpalubí.

Proč piráti zakrývali páskou zdravé oko? Důvod byl čistě praktický
Magazín

Proč piráti zakrývali páskou zdravé oko? Důvod byl čistě praktický

Obě ženy unikly oprátce díky výmluvě, že jsou těhotné. Calico Jack a zbývající členové pirátského osazenstva ale takové štěstí neměli. 16. listopadu byli soudem na Jamajce shledáni vinnými z pirátství a na druhý den oběšeni. Tělo slavného piráta, který proslavil vlajku s lebkou a zkříženými hnáty, bylo vystaveno na malém ostrůvku, nyní známém jako Rackham's Cay. (Zdroj: www.piratesquest.co.uk, květen 2017)

Tagy Anne Bonny Calico Jack Jack Sparrow Jamajka Johnny Depp Karibik New York pirát Wikipedie