Jacques Balmat. Strhující příběh člověka, který jako první stanul na Mont Blanku

Oldřich Mudra | 12. 10. 2018
Mont Blanc.
Cesta na vrchol Mont Blancu.
Mont Blanc

Není to jen příběh o statečnosti a mimořádném fyzickém výkonu, ale také o zradě, konci jednoho přátelství a křivdě, kterou se podařilo napravit až po 200 letech.

Oběť tragédie u Mont Blancu je z Kroměřížska. Hodný, báječný kluk, smutní místní
Zlínsko

Oběť tragédie u Mont Blancu je z Kroměřížska. Hodný, báječný kluk, smutní místní

Zatímco jméno Edmunda Hillaryho, který jako první dobyl nejvyšší horu světa Mount Everest, si vybaví snad každý, o prvním muži na vrcholu nejvyšší evropské hory mnoho lidí neví nic. Je to přitom velmi strhující příběh.

Lákavá odměna

Věčně zasněžený vrchol ve výšce 4809 metrů nad mořem na francouzsko-italském pomezí odpradávna podněcoval lidskou fantazii. Místní si nejprve vyprávěli, že tam žijí bohové, později se třásli strachy u historek, podle nichž na strmých úbočích přežívají duchové, kteří zahubí každého, kdo by se rozhodl narušit jejich klid.

Švýcarský přírodovědec a fyzik urozeného původu Horace-Bénédict de Saussure však podobným povídačkám nevěřil. V roce 1760 vypsal finanční odměnu pro člověka, který jako první stane na vrcholu Mont Blanku. S vidinou tučného balíku peněz se záhy začali objevoval první odvážlivci, kteří se pokoušeli proniknout neprobádanými svahy a najít schůdnou cestu.

Viktor z Aveyronu: Vlčí chlapec se stal děsivou senzací
Publicistika

Viktor z Aveyronu: Vlčí chlapec se stal děsivou senzací

V roce 1762 se k vrcholu několikrát snažil dostat Pierre Simon, ale marně. O třináct let později se do neznámých výšin vydali čtyři muži, jenže si nedokázali poradit s těžkostmi v podobě řídkého vzduchu a špatného počasí, které je zastihlo v nadmořské výšce kolem 3000 metrů.

V 80. letech 18. století se na scéně objevili další dva muži. Savojský alpinista a lékař Michel-Gabriel Paccard a Jacques Balmat, rodák z Chamonix, vesnice na úpatí Mont Blanku, a také horský vůdce, lovec a sběrač vzácných kamenů. Nejprve se pokusil zdolat vrchol každý v jiné skupině a ani jeden neuspěl. Tehdejší lidé totiž věřili, že nelze přežít noc v horách, proto se obvykle snažili dostat nahoru a dolů v jednom dni, což bylo i při pěkném počasí prakticky nemožné.

Byl muž z doby bronzové kyborg? Kovová ruka mohla sloužit jako protéza
Publicistika

Byl muž z doby bronzové kyborg? Kovová ruka mohla sloužit jako protéza

V roce 1786 se 24letý Balmat rozhodl po dalším neúspěšném pokusu zůstat na úbočí. V závějích přečkal do dalšího rána, kdy se v pořádku vrátil do údolí. V srpnu téhož roku se Balmat znovu vydal nahoru, tentokrát v doprovodu 29letého Paccarda. Nehnali se vzhůru, postupovali s rozvahou, věděli, že mají dost času. Přenocovali na svahu a 8. srpna 1786 stanuli společně na vrcholu. Paccard měl s sebou barometr, s nímž provedl několik měření a po půlhodině se vydali zpět. Přenocovali na stejném místě jako při cestě vzhůru a ráno pokračovali v sestupu.

Druhý den silný poryv větru odnesl Paccardovi klobouk a muž pak trpěl sněžnou slepotou, takže jej Balmat musel vést za ruku. Přesto šťastně dorazili do Chamonix.

S pantoflemi na vrchol

Když se o dobytí Mont Blanku dozvěděl Saussure, chtěl okamžitě také nahoru. O rok později si najal Balmata a s ním dalších dvacet horalů, kteří mu nesli vše potřebné včetně skládací postele s matrací a pantoflí. Saussure bezpečně stanul na vrcholu a Balmatovi se bohatě odměnil. Vyplatil mu i odměnu pro prvního člověka na Mont Blanku. Z horala se stal vážený muž, později byl dokonce povýšen do šlechtického stavu a získal přízvisko „z Mont Blanku“.

Vyvrhel, nebo hrdina? Boleslav I. byl úspěšný panovník, soudí historici
Publicistika

Vyvrhel, nebo hrdina? Boleslav I. byl úspěšný panovník, soudí historici

Balmat se vrhl do politiky a o své cestě k vrcholu napsal autobiografický román. Na Paccarda, který se mezitím oženil s jeho sestrou, ale tak trochu zapomněl, takže se mezi někdejšími přáteli rozhostilo uražené ticho. Paccard zemřel v roce 1827, o sedm let později skonal i Balmat. Ztratil se při hledání zlata a drahých kamenů. Pravděpodobně se zřítil do některé skalní průrvy a jeho tělo se nikdy nenašlo.

Když byl v Chamonix v roce 1887 odhalen památník prvním dobyvatelům Mont Blanku, byl na něm zpodobněn Balmat se Saussurem. Na Paccarda si nevzpomněl nikdo. Historickou křivdu se podařilo napravit až v roce 1986, kdy Paccard dostal v Chamonix vlastní pomník.

Král klystýrů? Francouzský panovník Ludvík XIV. měl střeva jako ve ždímačce
Publicistika

Král klystýrů? Francouzský panovník Ludvík XIV. měl střeva jako ve ždímačce

Tagy Edmund Hillary Chamonix-Mont-Blanc Jacques Balmat Michel-Gabriel Paccard Mont Blanc Mount Everest