Jaké byly pracovní podmínky v jaderných ponorkách: Námořníci zažívali peklo

Lenka Samuely | 30. 10. 2022

Patří mezi jedny z nejničivějších zbraní současnosti. Jaderné ponorky vyzbrojené balistickými raketami vlastní USA, Velká Británie, Francie, Rusko, Čína a Indie. Jejich hlavní funkcí není útok, ale především zastrašování. Vojenská služba na nich navíc není žádný med.

Jaderné ponorky se proslavily v průběhu studené války, která probíhala zhruba v letech 1947–1991 mezi Sovětským svazem a Spojenými státy americkými a jejich spojenci. Velká podmořská plavidla slouží hlavně jako nosiče střel. „Jejich cílem je ztratit se na přibližně 90 dní v oceánu," vysvětluje odborník na jadernou energetiku Radek Škoda. „Kdyby tak došlo k jadernému útoku na souši, mohou kdykoli zasáhnout u břehu nepřítele. Fungují jako pojistka proti nukleární válce."

Co dělat, když na nebi uvidíte atomový hřib? Správná reakce vás může zachránit
Magazín

Co dělat, když na nebi uvidíte atomový hřib? Správná reakce vás může zachránit

Menší přepadové ponorky jsou určené k vyhledávání a likvidaci nepřátel. „Ty se zaměřují na letadlové lodě. Pak jsou tu ponorky pro speciální operace, na nichž se přesouvají například jednotky rychlého nasazení nebo se z nich odposlouchávají podmořské kabely," říká vědec.

Jaderná ponorka a pracovní podmínky

Standardní mise trvají 90 dní nebo deset týdnů. I přesto, že jaderné ponorky mají teoreticky neomezenou dobu ponoru, kyslík si umí vyrobit elektrolýzou mořské vody a pitnou vodu odsolováním, limitujícími faktory je množství jídla, přebytek vyprodukovaného oxidu uhličitého a psychický stav posádky.

Pobyt v hlubinách je každodenní zkouškou odolnosti. Zaměstnanci fungují v cyklu 3x6. Šest hodin je určeno pro práci, šest hodin na spánek a dalších šest osobnímu volnu. Desítky lidí existují pouze na několika metrech čtverečních, na kterých se navíc musí střídat. Neexistuje tu žádné soukromí. Dokonce i postel sdílíte s kolegy.

Předpověď Baby Vangy na rok 2023: Válka na Ukrajině neskončí. Bude hůř
Magazín

Předpověď Baby Vangy na rok 2023: Válka na Ukrajině neskončí. Bude hůř

Navíc, celková teplota uvnitř plavidla je mezi 30 až 35 stupni Celsia. Obsah kyslíku se zde pohybuje kolem 18 %, což je o 3 % méně než na souši. Nesnesitelné horko a řídký vzduch doplňuje nedostatečné odvětrávání a omezená možnost koupele.

Služba podmořských námořníků

„Jaderné ponorky vynikají vysokou rychlostí. Jejím limitem není výkon, ale hluk. A to, jak vně, tak uvnitř," popisuje Radek Škoda. Všechny tyto faktory vedou ke špatné náladě, vyčerpanosti a snížení pozornosti.

Zdroj: Youtube

Život v tomto prostředí není snadný. Zároveň zde máte zcela zakázáno navazovat kontakt s vnějším světem. Jakýkoli e-mail nebo reakce na sociálních sítích by mohla znamenat konec utajené mise a dokonce i smrt.

Zdroj:

www.scienceinfo.net, www.seznamzpravy.cz, www.cs.wikipedia.org

Tagy Čína Francie Indie jaderná ponorka Rusko Sovětský svaz Studená válka USA Velká Británie