Co by se stalo, kdyby Rusko rozpoutalo jadernou válku. Nejhůře by dopadla Praha, tvrdí experti

Lenka Bělská | 25. 2. 2023

Pohrůžka Vladimira Putina, že se v rámci své invaze nebrání použít atomovou bombu, stále visí ve vzduchu. V projevu 21. února totiž oznámil, že pozastavuje svou účast v dohodě Nový START o omezení počtu jaderných zbraní. Zkomplikuje se tak kontrola nad jeho arzenálem.

www.forbes.com,www.irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.nature.com, www.cnn.iprima.cz, www.thebulletin.org

Podle odborníků závisí dopad jaderného útoku na tom, jaký typ zbraně by Rusko použilo. Předpokládají, že cílem by nebylo zničení krajiny, ale zastrašení a ukázka moci. „Je možné, že Putin by se zaměřil buď na ukrajinské civilisty nebo naopak na nějaké logistické centrum,” říká Dr. Rod Thornton, bezpečnostní expert z King's College London. S největší pravděpodobností by tak sáhl po takzvaných taktických jaderných bombách o výbušné síle 0,3 až 100 kilotun. 

Elon Musk vydal prognózu, jak skončí válka na Ukrajině. Je děsivá, ale dává smysl
Magazín

Elon Musk vydal prognózu, jak skončí válka na Ukrajině. Je děsivá, ale dává smysl

I přesto, že jsou tyto zbraně menší, jejich výbuch by měl dalekosáhlé následky. Radioaktivní spad by způsobil nejen dlouhodobé problémy přeživších a kontaminaci životního prostředí, ale především by na tuto akci musel Západ nějak reagovat.

Jaderný útok

Zatím není zcela jisté jakým způsobem. Každá odpověď by ale měla zajistit, aby se oslabila Putinova osobní, politická a ekonomická situace. „Nejbezpečnější by byl konvenční vojenský či diplomatický způsob,” vysvětluje Matthew Kroenig z Atlantické rady. „Jaderná odveta Spojených států a NATO by mohla rozpoutat humanitární katastrofy a válku.”

Zdroj: Youtube

Ta by si podle scénáře zahrnující asi 3000 stokilotunových zbraní, rozmístěných Ruskem a USA, vyžádala kolem 360 milionů tzv. rychlých mrtvých. To by byl ale jen počátek katastrofy, která by zasáhla celý svět. 

Potvrzuje to studie odborníků z Louisianské státní univerzity, v níž varují, že jaderná válka by způsobila malou dobu ledovou trvající tisíce let. Obrovské množství sazí a kouře uvolněných do horní vrstvy atmosféry by zablokovaly Slunce. V prvním měsíci by průměrné globální teploty klesly o 10,56 °C. Ochlazení by způsobilo rozšíření ledových oblastí o více než devět milionů čtverečních kilometrů. Přístavy jako Peking, Kodaň nebo Petrohrad by tak zamrzly.

Co předpověděla jasnovidka Baba Vanga o Vladimíru Putinovi? Zatím se trefila tak napůl
Magazín

Co předpověděla jasnovidka Baba Vanga o Vladimíru Putinovi? Zatím se trefila tak napůl

Náhlý pokles teplot a světla by způsobil i kolaps zemědělství a rybolovu. Pomocí nových modelů klimatu vědci prokázali, že produkce potravin by se snížila až o devadesát procent na tři až čtyři roky po boji. Hladem by tak trpělo 75 % planety. 

Ohrožená Praha

Je tedy jasné, že globálnímu konfliktu by žádný z civilistů neunikl. Nezachránili by se ani tzv. preppeři, tedy lidé specializující se na přežití, kteří se učí dělat dlouhodobé zásoby nebo lovit divokou zvěř. Především ti pražští, a to v případě, že by bomby poničily Slapskou a Orlickou přehradu.

Vyplývá to z dokumentu s názvem Průlomová vlna z roku 1982, jenž byl uložený v donedávna nezpracované části fondu Krajské správy SNB Prahy a Středočeského kraje. Ten popisuje následky potopy a možné postupy evakuace.

Co by se stalo, kdyby na Václavské náměstí spadla jaderná bomba? Co by bylo s Prahou a Pražany?
Magazín

Co by se stalo, kdyby na Václavské náměstí spadla jaderná bomba? Co by bylo s Prahou a Pražany?

„Ve chvíli, kdy se protrhnou hráze, ku Praze se bude řítit masivní vlna,” říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Josef Vávra z Archivu bezpečnostních složek. „Byla by vysoká až 22 metrů a pohybovala by se rychlostí 8 metrů za sekundu. Za 40 minut by dorazila k hlavnímu městu, kde by strhla všechny mosty.” Radioaktivní voda by podle štábu civilní obrany zatopila plochu 32,17 kilometrů čtverečních a zabila až 42 500 lidí.

Tagy King's College London Malá doba ledová Matthew Kroenig NATO Praha Rod Thornton Rusko USA Vladimir Vladimirovič Putin zbraň