www.forbes.com,www.irozhlas.cz, www.idnes.cz, www.nature.com, www.cnn.iprima.cz, www.thebulletin.org

Podle odborníků závisí dopad jaderného útoku na tom, jaký typ zbraně by Rusko použilo. Předpokládají, že cílem by nebylo zničení krajiny, ale zastrašení a ukázka moci. „Je možné, že Putin by se zaměřil buď na ukrajinské civilisty nebo naopak na nějaké logistické centrum,” říká Dr. Rod Thornton, bezpečnostní expert z King's College London. S největší pravděpodobností by tak sáhl po takzvaných taktických jaderných bombách o výbušné síle 0,3 až 100 kilotun. 

I přesto, že jsou tyto zbraně menší, jejich výbuch by měl dalekosáhlé následky. Radioaktivní spad by způsobil nejen dlouhodobé problémy přeživších a kontaminaci životního prostředí, ale především by na tuto akci musel Západ nějak reagovat.

Jaderný útok

Zatím není zcela jisté jakým způsobem. Každá odpověď by ale měla zajistit, aby se oslabila Putinova osobní, politická a ekonomická situace. „Nejbezpečnější by byl konvenční vojenský či diplomatický způsob,” vysvětluje Matthew Kroenig z Atlantické rady. „Jaderná odveta Spojených států a NATO by mohla rozpoutat humanitární katastrofy a válku.”

Zdroj: Youtube

Ta by si podle scénáře zahrnující asi 3000 stokilotunových zbraní, rozmístěných Ruskem a USA, vyžádala kolem 360 milionů tzv. rychlých mrtvých. To by byl ale jen počátek katastrofy, která by zasáhla celý svět. 

Potvrzuje to studie odborníků z Louisianské státní univerzity, v níž varují, že jaderná válka by způsobila malou dobu ledovou trvající tisíce let. Obrovské množství sazí a kouře uvolněných do horní vrstvy atmosféry by zablokovaly Slunce. V prvním měsíci by průměrné globální teploty klesly o 10,56 °C. Ochlazení by způsobilo rozšíření ledových oblastí o více než devět milionů čtverečních kilometrů. Přístavy jako Peking, Kodaň nebo Petrohrad by tak zamrzly.

Náhlý pokles teplot a světla by způsobil i kolaps zemědělství a rybolovu. Pomocí nových modelů klimatu vědci prokázali, že produkce potravin by se snížila až o devadesát procent na tři až čtyři roky po boji. Hladem by tak trpělo 75 % planety. 

Ohrožená Praha

Je tedy jasné, že globálnímu konfliktu by žádný z civilistů neunikl. Nezachránili by se ani tzv. preppeři, tedy lidé specializující se na přežití, kteří se učí dělat dlouhodobé zásoby nebo lovit divokou zvěř. Především ti pražští, a to v případě, že by bomby poničily Slapskou a Orlickou přehradu.

Vyplývá to z dokumentu s názvem Průlomová vlna z roku 1982, jenž byl uložený v donedávna nezpracované části fondu Krajské správy SNB Prahy a Středočeského kraje. Ten popisuje následky potopy a možné postupy evakuace.

„Ve chvíli, kdy se protrhnou hráze, ku Praze se bude řítit masivní vlna,” říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Josef Vávra z Archivu bezpečnostních složek. „Byla by vysoká až 22 metrů a pohybovala by se rychlostí 8 metrů za sekundu. Za 40 minut by dorazila k hlavnímu městu, kde by strhla všechny mosty.” Radioaktivní voda by podle štábu civilní obrany zatopila plochu 32,17 kilometrů čtverečních a zabila až 42 500 lidí.