Dokázali byste utéct T-Rexovi? Nevěřte filmům. Vědci popsali, jaký by byl reálný střet s člověkem

Natálie Borůvková | 12. 5. 2023

Ačkoliv ho považujeme za nejhrozivějšího z pravěkých ještěrů, realita je v tomto směru poněkud odlišná. Dokázali byste utéct T-Rexovi? Nevěřte filmům. Vědci popsali, jaký by byl reálný střet s člověkem.

Stavěný na rychlost?

Navzdory všeobecně platnému přesvědčení nebyl král pravěkých ještěrů zrovna nejrychlejší. Vědci vytvořili model obřího Tyranosaura a došli k zajímavému zjištění. 

Nejrychlejším pohybem, kterého byl schopný tento ještěr dosáhnout, byla svižná chůze. Jako běžec by tedy neobstál. 

Ačkoliv se vědci dlouho přeli, jak to s rychlostí T-rexe skutečně bylo, podle nejnovějších výzkumů se pohyboval maximální možnou rychlostí 33 km/h. Pokud bychom vzali v potaz fakt, že by člověk před T-rexem potřeboval uprchnout, asi by tento závod nakonec nevyhrál. 

Vědci vycházeli z předpokladu, že nejrychlejší člověk na světě je schopný běžet rychlostí maximálně 27 km/h. I přesto, že se obrovský a hrozivý T-rex nepohyboval rychle, stále byl o 6 km/h rychlejší než člověk. 

Vědci následně tento závěr upřesnili. Dodali, že maximální možnou rychlostí se ale T-rex pohyboval jen v ojedinělých situacích. Jeho běžnou rychlostí pak byla cifra mnohem nižší: 11 km/h. 

Pokud bychom tuto rychlost srovnali s nejrychleji běžícím člověkem, museli bychom závěr, zdali by člověk tomuto ještěrovi mohl uniknout, zcela přehodnotit. Odpověď je patrná již nyní. 

Člověk jako vítěz

V takovém případě by člověk před T-rexem hravě uprchl a stal se jasným vítězem případného závodu. „Musíme zohlednit fakt, že se T-rex, především díky své obří velikosti, pohyboval spíše rychlostí průměrnou. Na to, aby případně dohnal člověka, by rozhodně nestačila," uvedl William Sellers, paleontolog z Manchesterské univerzity.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Hlavním důvodem, proč vědci tento fakt přehodnotili, byla velikost T-rexe a váha jeho kostry. „Pokud by se Tyranosaurus pohyboval rychleji, než rychlostí 12 km/h, jeho kosti by se s velkou pravděpodobností roztříštily," dodal Sellers.

Hypotéza, která dlouho spekulovala o tom, jak moc byl či nebyl T-rex rychlý, tak nakonec vzala za své. Až nové výzkumy potvrdily, že T-rex nebyl žádný běžec. 

U portugalského pobřeží vědci odlovili „živou fosilii“. Obří monstrum terorizovalo pravěká moře
Magazín

U portugalského pobřeží vědci odlovili „živou fosilii“. Obří monstrum terorizovalo pravěká moře

Jedním z faktorů, kterými se vědci důkladněji zabývali, bylo namáhání kostí. To by v případě, že by T-rex neustále běhal, bylo až příliš vysoké. Tyranosaurus rex tak jednoznačně nebyl atletem, který by dohnal člověka bez zjevných komplikací. 

Připadají vám dnešní krokodýli děsiví? Podívejte, jak vypadalo obří krokodýlí monstrum v pravěku
Magazín

Připadají vám dnešní krokodýli děsiví? Podívejte, jak vypadalo obří krokodýlí monstrum v pravěku

I proto bychom neměli věřit filmům, které znázorňují T-rexe jako všemocného, neohroženého a hlavně velmi rychlého predátora. 

Zdroje: www.iflscience.com, nedd.tiscali.cz, www.quora.com

Tagy film William Sellers