Je až nepředstavitelné, kam se společnost může za sto let posunout. V roce 1930 byla Eiffelova věž nejvyšší stavbou světa, první plechovkové pivo se prodalo v roce 1935 a dokonce ženy ve Velké Británii mohly volit až v roce 1928. O počítačích, dotykových obrazovkách nebo třeba elektromobilech se našim babičkám mohlo jen zdát. Vědci předpokládají, že za sto let bude lidstvo obklopeno technologiemi a bude trpět za naše chyby.

Jídlo za sto let

Za deset desetiletí bude běžné, že si lidé koupí „umělé jídlo“. Dají přednost masu z laboratoře, které bude levnější, chutnější, zdravější a ekologičtější. Pokrmy by měly být ušité přesně na míru každému jedinci. Ten bude vědět, kolik sacharidů, tuků, bílkovin, vitamínů a dalších živin potřebuje. „Naše těla budou sledována senzory, jež budou informovat o tom, jaké látky v daný moment organismu chybí, a které je nutné doplnit. Aby se odvrátila ekologická katastrofa, většina lidí přijme vegetariánskou stravu," říká profesor digitálního zemědělství Alex McBratney.

Klima za 100 let

Globální oteplování je jednou z největších hrozeb současné společnosti. Podle klimatologa Prof. Dr. Martina Grosjeana, ředitele výzkumného centra v Bernu, bude ve většině zemích Evropy o 6-8 stupňů Celsia tepleji. V Praze bude teplo jako v jižní Itálii, suché oblasti budou ještě sušší, Arktida rozmrzne, ledovce v Alpách z velké části zmizí a pobřežní města zatopí oceán. Katastrofický scénář by se však dal odvrátit. „Měli bychom omezit vše, co produkuje skleníkové plyny a podporovat obnovitelné zdroje. Vyměnit auto za MHD nebo kolo a létat jen z profesních důvodů."

Příroda za 100 let

Oteplování planety ovlivní také zvířata a rostliny. Hrozí vymírání druhů a zánik děštných pralesů. Naše děti tak možná nikdy neuvidí lední medvědy, některé kvetoucí rostliny, korálové útesy a většinu druhů hmyzu. Běžné také budou časté požáry a záplavy.

Technologie za 100 let

Pozitivní pohled na svět za sto let mají především architekti a vývojáři. Předpokládá se, že 80 % populace bude žít ve městech. Budou se tedy stavět vysoké mrakodrapy nebo naopak budovy ponořené až 25 pater pod zem. Běžná by měla být podmořská města. Auta nahradí drony.

Naši potomci si budou užívat 3denní pracovní týden a virtuální schůzky. Jejich hologramy budou objíždět konference po celém světě, aniž by opustili pohodlí domova.

Domy se budou tisknout v obrovských 3D tiskárnách a budou složené z flexibilních prostorů, které se přizpůsobí svému majiteli přímo na míru. Posuvné stěny budou vybaveny inteligentními LED povrchy, takže změní svou podobu na vyžádání. Pohyb v prostoru, domácí mazlíčky, kouř nebo světlo zaznamenají chytré senzory. Odkudkoli a kdykoli lidé zapnou světla, termostat nebo odemknou. Vědci doufají, že chytré domovy sníží celkovou kriminalitu a pomohou zabezpečit potřeby stárnoucích příbuzných.

Jak bude vypadat svět za sto let?

Zajímavé prognózy také potvrdili futurologové Ian Pearson a Patrick Tucker. Podle nich by se ke konci 21. století mělo platit výhradně elektronickými penězi. Mluvit by se mělo především angličtinou, španělštinou a čínštinou, protože ostatní jazyky postupně vymřou a telepatie by se měla používat na denní bázi. Svět za 100 let bude rozhodně plný překvapení.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.refresher.sk, www.theconversation.com, www.dontwastemy.energy, www.electronicspecifier.com, www.procproto.cz