Smartphony a revoluce 5G. Elektromobily, samořídící auta, umělá inteligence, rozšířená realita, technologie rozpoznávání hlasu, 3D tisk. Tyto a stovky dalších vychytávek se začaly vyvíjet jen za posledních deset let. S rozvojem jdou však ruku v ruce také problémy jako oteplování a přelidnění planety či nedostatek potravin. 

Futurologové tedy předpokládají, že v budoucích sto letech budou další vynálezy úzce spjaté s potlačením negativních vlivů změny klimatu a nedostatku prostoru a času. „Realitou se například stanou obrovské mrakodrapy, jež se budou tyčit nejen do výšky, ale také zavrtávat do země,” říká výkonný ředitel společnosti Samsung SmartThings pro Spojené království James Monighan. „Samozřejmostí budou také podmořská města nebo létající prázdninové domy.”

Život za sto let

Nová místa k životu by měla být vybavena nábytkem, který vyrobila 3D tiskárna, pohyblivými příčkami a inteligentními LED světly. „Naše byty jsou stále chytřejší a už nyní umí detekovat přítomnost lidí i mazlíčků a kontrolovat vlhkost nebo teplotu. A to je jen začátek,” vysvětluje odborník a dodává, že nápaditá řešení, jako automatické zhasínání a regulace topení, dokáží snížit emise až o 30 %.

Zdroj: Youtube

Zlepšení ovzduší slibuje také regulace dopravy. Ta se na celkovém objemu vyprodukovaných skleníkových plynů podílí z 28,5 %. „Lidé budou spoléhat na virtuální schůzky, takže budou moci řešit pracovní problémy z pohodlí domova. Časová úspora cestování navíc zkrátí pracovní týden na tři dny,” předpokládá Monighan. Zároveň budou naši potomci svědky vzestupu multikvalifikovaných jedinců, již se budou umět rychle přizpůsobit měnícím se odvětvím.

V případě, že bude přesun nevyhnutelný, budou se používat autonomní vozidla poháněná obnovitelnými zdroji energie. Solární, větrné a geotermální elektrárny by měly být za sto let samozřejmostí a měly by zcela vytlačit fosilní paliva a štěpné materiály.

Udržitelná společnost

Změny čeká i produkce potravin. Samozřejmostí by mělo být vertikální a hydroponické zemědělství a pěstování bílkovin podobných masu v laboratoři. Organismus každého jedince bude sledován chytrými hodinkami, takže bude vědět, kolik sacharidů, tuků, bílkovin, vitamínů a dalších živin potřebuje přijmout, aby byl zdravý. 

Inteligentní sledování kondice bude jen jedním z průlomů ve zdravotnictví. Nové zobrazovací systémy dokáží detekovat nemoci rychleji a spolehlivěji než lékaři. Robotičtí chirurgové budou provádět operace s větší přesností a menším počtem komplikací. Pomocí analýzy DNA by se měly přizpůsobovat léčebné plány přímo na míru.

Futurologové obecně předpovídají, že svět za sto let se bude pyšnit zvýšením využívání automatizace a umělé inteligence. Města se promění v ekologicky šetrné oblasti, v nichž budou integrovány nové materiály a technologie. Klíčové pro každého z jedinců bude udržitelný životní styl, který minimalizuje odpad a uhlíkovou stopu. 

Zdroje: www.europarl.europa.eu, www.ignitec.com, www.brilliantio.com