Jak dostat tatínka do polepšovny: František Němec si málem nepřežil natáčení

14. srpen 2019 četba na 2 minuty
František Němec a Tomáš Holý

František Němec a Tomáš Holý

Foto: ČSFD

Máte-li rádi rodinnou komedii Jak dostat tatínka do polepšovny, určitě si pamatujete scénu, ve které herec František Němec padá při slaňování ze skály. Divák se tomu možná zasměje, protože se domnívá, že šlo o záměr režisérky Marie Poledňákové. Na place ale v tu chvíli nikomu do smíchu nebylo. Herec totiž padal doopravdy.

František Němec neměl tehdy s horolezectvím žádné zkušenosti a natáčení v Prachovských skalách mu připravilo perné chvilky. Štábu asistovala skupina profesionálů, kteří udíleli rady a herce jistili. V onen den zrovna pršelo a horolezci tvůrcům vysvětlili, že po dešti na skály zásadně nelezou, protože pískovec se vysoluje a není to bezpečné. Harmonogram byl ale pevně daný a točit se muselo.

Františka Němce pak čekala horká chvilka, kdy na mokrém pískovci utrhl chyt a řítil se dolů. Jeho lano naštěstí duchapřítomně zachytil profesionál, který ho jistil. "Akorát jsem si rozbil nohy," vzpomínal na své dobrodružství ve skalách Němec. Kdyby byl spadl z třímetrové výšky, mohl si také zlomit vaz.

Zato dětská hvězda Tomáš Holý šplhal po skalách nadšeně jako kamzík. Svého filmového tátu dokonce tenkrát zastínil i v počtu fanynek. Děti z okolních letních táborů kroužily okolo míst, kde se natáčelo, jako hladoví supi a žádaly po Tomášovi autogram. "On byl pro ty děti víc slavný než František Němec a Jana Preisová," vysvětlila s úsměvem režisérka Poledňáková.

Tomáš Holý se přitom proslavil právě díky Němcovi. Když Poledňáková vybírala vhodného chlapce pro předchozí snímek Jak vytrhnout velrybě stoličku, Němec si prosadil Tomáše se slovy, že tomu jedinému "všechno uvěří". Režisérka s výběrem souhlasila i přesto, že se Tomáš nijak nezamlouval jejímu vlastnímu synovi, který ji k příběhu inspiroval. "O fotce z konkurzu prohlásil, že tam Tomáš nevypadá jako správný kluk, ale tlustá teta," přiznala Poledňáková.

Hvězdná kariéra Tomáše Holého bohužel nakonec pohasla předčasně týden před jeho 22. narozeninami, kdy nepřežil autonehodu v Kytlici. Zpráva o jeho smrti přirozeně zarmoutila i Františka Němce, který ho miloval hlavně pro jeho spontaneitu a upřímnost.

Akční letáky