Psal se rok 1863. Občanská válka Severu proti Jihu byla v plném proudu, když jednotka milicí Unie přepadla farmu rodiny Jamesových s cílem najít jejich nejstaršího syna Franka, který se přidal k partyzánům na straně Konfederace.

Aby vojáci domobrany zjistili, kde se muž nachází, tehdy šestnáctiletého Jesseho zbičovali a přinutili sledovat, jak mučí jeho nevlastního otce. 

Mladík byl v šoku. Jen o pár dní později se definitivně rozhodl, že se připojí k bratrovi a proti násilí bude bojovat ještě větším násilím. 

O tři roky později byla válka oficiálně ukončena. Bývalí partyzáni ale fungovali dál. Nyní zápolili proti státní moci tím, že kradli peníze a zlato. Stali se tak schopnými bankovními a vlakovými lupiči.

Jessie James

Díky filmovým westernům předpokládáme, že ozbrojení členové gangu byli rození kaskadéři a na vlakové soupravy skákali buď ze skal kaňonů nebo rovnou ze sedla cválajícího koně. 

Poté s revolverem v ruce přinutili strojvůdce zastavit přesně na místě, kde čekali další komplicové, a následně s elegancí a úsměvem na tváři získali nejen zlato z trezoru, ale také šperky vnadných dam.

Ačkoli je tato scéna divácky atraktivní, badatelé upozorňují, že s realitou nemá nic společného. „Skuteční vlakoví lupiči takto nepřepadali a už ne vůbec Jesse James,” říká český publicista a autor pořadu Dějiny temné i tajemné Jaroslav Krupka. „Svůj život by tímto způsobem neriskoval.”

Podívejte se na video:

Zdroj: VLM

Psanci šli raději tzv. na jistotu, což znamenalo jediné. Kovovou soupravu efektivně znehybnit a co nejrychleji peníze a drahý kov odnést do bezpečí. 

Vlaková loupež

Někdy však plány nevyjdou podle představ. Důkazem toho je loupež z 21. července 1873, jejímž cílem bylo získat 75 tisíc dolarů ve zlatě. Jenže nikdo netušil, že se dodávka cihliček opozdila a ve vlaku nejsou.

V den akce tak bandité postupovali, jak byli dohodnutí. Nejdřív se dostavili do domu předáka Roberta Granta, aby od jeho ženy vyžebrali nějaké jídlo. Zatímco ji část chlapů zaměstnávala, ostatní ukradli z kůlny kladivo a páčidlo na vytahování pražcových hřebů.

Poté se vydali ke trati, aby za zatáčkou, nacházející se západně od Adairu nedaleko mostu přes „Krocaní potok“, uvolnili pár kolejí. K těm přivázali lano, s jehož druhým koncem se ukryli za náspem a čekali na vlak.

Když se souprava přiblížila, lupiči kolejnici vytrhli. Strojvůdce John Rafferty neměl žádnou šanci zareagovat. Lokomotiva se převrátila na bok a zabila jak Johna, tak topiče Dennise Foleya. Ztráta na životech ale nikoho nezajímala.

Jesse a jeho bratr Frank vtrhli do vozu, kde byl uložen trezor. Po jeho otevření však našli jen dva tisíce dolarů v bankovkách. Rychle tak alespoň prošacovali cestující, od nichž získali dalších tisíc dolarů. 

I přestože byla tato akce fiaskem, členové gangu se nevzdali. Během svého nejaktivnějšího řádění v letech 1866 až 1876 vyplenili celkem sedm vlaků, dvanáct bank a pět dostavníků. Dohromady zabili 80 lidí. Legenda, že část peněz věnovali chudým, se nikdy nepotvrdila.

Zdroje: www.denik.cz, www.wbur.org, www.en.wikipedia.org