Lidé už netrpělivě vyhlíží rozvolňování služeb, v posledních dnech ale kolem celé situace opět panuje zmatek a nejisté informace, které se navíc mění ze dne na den.

Otevřít 3. května zatím mohou služby jako kadeřnictví, masáže či manikúra, o dalších obchodech se zatím jedná a finální rozhodnutí by mělo teprve padnout.

Původně to vypadalo, že navštívit služby bude možné pouze s ověřeným testem z odběrového místa, pod nátlakem nespokojených občanů ale ministr zdravotnictví Petr Arenberger ohlásil další změnu.

Samotesty platné nebudou, PCR test může nahradit antigenní z práce či školy

Klienti mířící do kadeřnictví či jiných služeb měli původně předložit doklad o negativním PCR nebo antigenním testu. Vláda nejdříve rozhodla, že test musí být proveden v certifikovaném odběrovém místě a test ze zaměstnání nebude stačit.

Antigenní test bude platný 72 hodin od odběru, PCR test pak sedm dní. Lidé očkovaní, kteří mají 14 dní od poslední dávky, nebudou muset mít test, stejně jako ti, kteří v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19.

Nutnost jít kvůli návštěvě služeb do odběrových míst zvedla ze židle nejen většinu občanů, ale i opoziční politiky.

Arenberger prosadil, že nebude potřeba kvůli testům navštěvovat odběrová místa

„Podařilo se mi prosadit můj původní návrh, abychom mohli při návštěvě kadeřnictví, pedikúr a dalších služeb použít i výsledky testů ze zaměstnání nebo ze škol. Je to přijatelná alternativa testů z odběrových míst. Po zasedání vlády ve čtvrtek představím tento systém podrobněji,“ napsal Petr Arenberger na svůj Twitter.

Lidé ale stále požadují umožnit i domácí testování, to ale aktuálně není na pořadu dne. Pokud tedy nepatříte mezi skupinu zaměstnanců, kteří jsou v práci pravidelně testováni, bohužel se návštěvě odběrového místa nakonec stejně nevyhnete.