Vzácný porcelán

Odborný odhadce vám sice řekne, jakou ten či onen kus čínského porcelánu, ta či ona nalezená váza nebo obraz, dlouhé roky schovaný ve sklepě, mají hodnotu, pomoci si ale můžete i vy sami, pokud budete vědět, jak na to. 

Vždy podrobně prozkoumejte tvar, barvu, glazuru a značku na objeveném kusu porcelánu, který vlastníte. Pokud jste na půdě našli více podobně vypadajících kousků, je pravděpodobné, že jsou pravé. 

Na každém z nich pak hledejte známky skutečného stárnutí, jako jsou drobné rezavé skvrny, smrštění glazury nebo zažloutlé praskliny. Glazura a barva by u vzácných kousků měly být neporušené.

Hledejte nečistoty, skvrny a různé odstíny modré barvy. Modrá barva byla hojně využívaná čínskou dynastií. Vyráběla se z místního nebo dováženého kobaltu, podle toho, co bylo v době výroby k dispozici. Například modrá barva z dynastie Ming vypadá mírně skvrnitě, protože kobalt se shlukoval, zatímco modrá barva z pozdní dynastie Čching má jednotný odstín.

Věnujte pozornost tvaru, barvě a struktuře podstavce porcelánu. Jakmile na základě tvaru a barvy určíte přibližné stáří porcelánového výŕobku, porovnejte jeho okraj s fotografiemi okrajů výrobků ze stejného období na internetu. Pokud okraj neodpovídá těmto obrázkům, existuje možnost, že byl padělaný.

Porcelán na cestě časem:

Zdroj: Youtube

Příkladem mohou být vázy z rané éry dynastie Čching, které se vyznačují hladšími, hustšími a bělejšími okraji než vázy vyrobené v pozdní éře dynastie Čching. To vše vám pomůže pravost i případné stáří porcelánového výrobku lépe identifikovat. 

Glazura napoví

Pomoci vám může také glazura výrobku. Glazury se v jednotlivých dynastiích značně liší a mohou mít různé barvy, textury nebo být vyrobené z různých přísad. Díky tomu je lze poměrně snadno identifikovat. Příkladem jsou například tříbarevné vázy z dynastie Tchang, které obsahovaly výraznou zelenou, jantarovou a krémově bílou barvu.

Zjistěte, zda je porcelán tenký, odolný a vyrobený z kaolinu. Kaolin je druh hlíny, který se například v Číně hojně vyskytuje - pokud je výrobek vyrobený z jiného materiálu, nejedná se o pravý čínský porcelán. Zkontrolujte, zda je porcelán tenký až téměř průsvitný. To znamená, že hlína byla dlouho vypalovaná a je považovaná za vysoce kvalitní a o to cennější. 

Až na dno

Pokud si však cestu k pravosti nalezeného porcelánového výrobku chcete zkrátit, podívejte se na jeho dno. Z něj je možné vyčíst podstatnou část důležitých informací. Detailní pohled se skutečně vyplatí. Nejen, že se dozvíte, jaký druh porcelánu vlastníte a odkud pochází, na dně vyčtete taky dobu, kdy byl vyrobený.

Zdroje: pottery-english.com, www.nonamehiding.com, consent.yahoo.com