Česká koruna

Česká koruna hraje od roku 1993 klíčovou roli v hospodářských dějinách České republiky. Jako jedna z osmi měn Evropské unie je symbolem finanční identity našeho národa. Oficiální název v češtině je koruna česká a často je označovaná zkratkou Kč. 

Tato zkratka je také umístěná za číselnou hodnotou nebo někdy před ní, jak je vidět právě na desetikorunové minci. Koruna se dřívě dělila na 100 halířů, ty ale byly stažené z oběhu. Nejmenší fyzickou měnovou jednotkou je tedy 1 koruna. 

Kořeny české koruny sahají do roku 1892, kdy rakousko-uherská koruna nahradila gulden. Zajímavé je, že tento historický posun vedl také k neformální přezdívce 10 Kč mince na "pětku", která odrážela směnný kurz dvě koruny za jeden gulden. 

I poté, co po rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918 vzniklo Československo jako jediný nástupnický stát, zachovalo si název své měny z dob císařské éry. Koncem 20. let 20. století získala československá koruna uznání jako nejtvrdší měna v Evropě. 

Během druhé světové války se však měna potýkala s problémy a na okupovaném českém území docházelo k jejímu umělému oslabování. Po válce došlo k jejímu obnovení, ale v roce 1953 prošla kontroverzní měnovou reformou.

Vzácný kousek

Transformace pokračovala v roce 1993, kdy česká koruna nahradila po rozpadu Československa korunu československou. Zpočátku se měna skládala z přelepovaných bankovek, později ve stejném roce došlo k zavedení nové série.

Vzácná desetikoruna z roku 1993: 

Zdroj: Youtube

Právě z roku 1993 pochází také vzácná desetikoruna, kousek, který svou skutečnou hodnotou dosti převyšuje tu nominální. Mince musí mít na svém rubu vyražený rok 1993 a splňovat jistá kritéria, aby se za vzácnou skutečně mohla prohlásit. 

Dalším znakem tohoto vzácného kousku je příčná čára, která protíná zkratku Kč. Ta se u desetikoruny z roku 1993 nachází o něco výše než u běžných desetikorun. Nenechte se však mýlit, původně rozhodně nešlo o záměr, nýbrž o chybu. 

Ta vznikla v Hamburgu. Její autor následně rubovou stranu mince přepracoval a zkratku Kč zvětšil. Pokud jste doma minci z roku 1993 objevili a nevíte, zda právě ta vaše patří mezi vzácné, navštivte numismatika neboli odborníka na mince. Ten vám jistě rád poradí. 

Pokud se prokáže, že jste majitelem vzácného kousku, můžete za takovou minci dostat až 30 000 korun českých. Samozřejmě je důležité, aby mince byla v dobrém stavu. Česká koruna se svou bohatou historií a možnými chybami je svědectvím o ekonomické cestě českého národa.

www.lovecpokladu.cz, en.numista.com, www.numisbids.com